Hamileye ilk kez radyasyonsuz kalp pili

Giriş Tarihi: 6.2.2014

Hamileyken kalp pili kullanması gereken hastaya, Prof. Dr. Volkan Tuzcu'nun yurtdışında geliştirdiği yöntem uygulandı. Türkiye'de ilk kez bir hamileye radyasyonsuz kalp pili takıldı

İstanbul'da yaşayan 27 yaşındaki Gökçe Kaplanoğlu, 15 yaşından beri kalbindeki sorunlar nedeniyle Prof. Dr. Volkan Tuzcu'nun hastasıydı. Evlenmeden önce de doktoru ile konuşup hamile kalmasında bir engel olmadığını öğrenmişti. Ancak rutin kontroller için kadın doğum uzmanına kontrole gittiğinde nabzının çok düşük olduğu tespit edildi. Bir iki gün içinde halsizlik, baş dönmesi şikâyetleri arttı. İki kez gece yarısı gittiği acil servis doktorlarından aynı yanıtı aldı: "Kalp pili takılması lazım ama siz hamilesiniz." Durumu öğrenip hastasına acil müdahale etmesi gerektiğini anlayan Prof. Dr. Volkan Tuzcu hemen ekibini topladı. 2004'te radyasyon olmadan geliştirdiği yöntemle yurtdışında hamile bir hastaya kalp pili takan Çocuk Kalp Damar Cerrahı Prof. Tuzcu, aynı yöntemi bu sefer 15 yıllık hastası için Türkiye'de ilk kez kullanacaktı. Normal bir pil takılması 30-45 dakika sürerken, elektrofizyolojik kateter kullanılarak 3 boyutlu sanal görüntüyü eko ve elektrofizyoloji desteği ile sağlayan radyasyonsuz pil takılması işlemi tam 3 saat sürdü.

'ŞİMDİ BEBEK DE SAĞLIKLI'
Prof. Dr. Volkan Tuzcu, nabzı çok düşen ve acilen operasyona aldıkları hastasının durumu ile ilgili şunları anlattı: "Bu yöntem olmasaydı yine pil takacaktık ama o zaman X ışınları bebeğe ne kadar zarar verecekti bilemeyecektik. Bebeğin gelişimi ve kan dolaşımı da tehlikedeydi. Şimdi anne de bebek de çok sağlıklı." Şu anda 4 aylık hamile olan Gökçe Kaplanoğlu; "Volkan Hoca olmasaydı ikimizin de sağlığı tehlikedeydi. Bebeğim doğduğunda onu da Volkan Hoca'ma getireceğim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamileye ilk kez radyasyonsuz kalp pili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN