Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göğüs kanserinde 10 yıl erken teşhis

İngiltere'de geliştirilen yeni aygıt sayesinde, hiçbir belirti görülmese dahi 10 yıl önceden kadınların göğüs kanserine yakalanıp yakalanmayacakları belli olacak

Giriş Tarihi: 28.6.2014
İngiltere'de bulunan College London Üniversitesi'nden bilim insanları, kadınlarda en sık görülen kanser türü olan göğüs kanserine yol açan çevresel faktörlerin genlere verdiği zararı tarayabilecek ilk göğüs kanseri tarama aracını geliştirdi. Bu tarama aracı sayesinde uzmanlar, sigara ve alkol kullanımı, yeme içme alışkanlıkları, günlük hayatta alınan kimyasallar gibi faktörlerden dolayı zarar gören ve göğüs kanserine yakalanma riskini arttıran genleri gözlemleyebilecek. Ayrıca, yeni geliştirilen bir kan testi yardımıyla, hiçbir kanser belirtisi görülmese bile 10 yıl öncesinden kadınların göğüs kanserine yakalanıp yakalanmayacaklarını söylemek mümkün hale geliyor.

ERKEN TEŞHİS YÜZDE 90

Uzmanlar bu kan testiyle, kişiye göğüs kanserine karşı önlem alabilmesi için uzun bir süre tanımış oluyor. Bu yeni tarama aracı ve yeni kan testi sayesinde uzmanlar, göğüs kanserinden kurtulmada en etkili yöntem olan erken teşhisle, kişi daha göğüs kanserine yakalanmadan risk faktörlerini ortadan kaldırmak için tedaviye başlayabiliyor. Mevcut testlerle göğüs kanseri riskinin önceden belirlenmesi yüzde 10 oranında gerçekleştirilebiliyorken, bu yeni testler sayesinde bu oran yüzde 90'a çıkabilecek. Testlerden beklenen başarının elde edilebilmesi durumunda, meme kanserinden muzdarip olan kadın sayısında ciddi düşüşler yaşanabileceği tahmin ediliyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre ülkede her yıl göğüs kanserine yakalanan kadınların sayısı 50 bin.

YENİ UMUT: LÖSEMİ İLAÇLARI
Öte yandan İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi'nden bir ekibin yaptığı araştırmaya göre, lösemi tedavisi için geliştirilen ilaçlar göğüs kanseri için de umut oluyor. Löseminin en yaygın olarak değiştirdiği genlerden olan RUNX1'in göğüs kanseri üzerindeki rolünü araştıran uzmanlar, bu genin göğüs kanserinde de aktif görev aldığını keşfetti. Böylece lösemi tedavisi için geliştirilen bazı ilaçların göğüs kanseri tedavisinde de etkili olabileceği ortaya çıktı. Yapılan araştırma PLoS One isimli bir dergide yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göğüs kanserinde 10 yıl erken teşhis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN