MS ataklarını azaltan ilaç bulundu

Serdar Ortaç'ın da yakasına yapışan MS'te umut ışığı doğdu. MS ataklarını azaltan ilaç bulundu. Mucize hap yurt dışında piyasaya çıktı.

Giriş Tarihi: 30.6.2014 11:49

Son dönemde şarkıcı Serdar Ortaç'la adı duyulan MS hastalığında müjdeli haber geldi.

Bilim insanları beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozan MS hastalığının ataklarını yüzde 48 azaltan ilaç buldu. Novartis firmasının İsviçre'de düzenlediği toplantıda, milyonlarca insanın hayatını etkileyecek yeni bulunan ilaçlar anlatıldı.

İĞNE YERİNE HAPI YAPILDI

Basel Universitesi'nden nöroloji uzmanı Prof. Tobias Derfuss, farklı ülkelerden bilim insanlarıyla birlikte yaptıkları çalışma sonucu, MS ataklarını yüzde 48 iyileştiren ilaç geliştirdiklerini açıkladı. Bu ilacı kullanan hastalarda, hastalığın neden olduğu atakların arasının açıldığını söyleyen Prof. Dr. Derfuss, "Merkezi sinir sistemini etkileyen ilaç hap şeklinde düzenlendi. Çünkü enjeksiyon çok zor kullanılan bir yöntem. Hastaların hap şeklindeki ilaca uyumu yüzde 90'ın üzerinde" dedi.

Genellikle 20-40'lı yaşlarda yakalanılan hastalığın şehirli kadınlarda daha baskın olduğunu anlatan Prof. Derfuss, sigara-alkol kullananlarda ve yoğun tempoda çalışanlarda sık görüldüğünü kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MS ataklarını azaltan ilaç bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN