Google'dan "unutulma hakkı" açıklaması

Google, AB Adalet Divanı'nın "unutulma hakkı" kararının, Google'ı bir bireyin unutulma hakkı ile kamuoyunun öğrenme hakkı konusunda verilmesi zor kararlarla karşı karşıya bıraktığını, mevcut süreçte, bu konuların ayrıntılı şekilde ele alınması için uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturulduğunu duyurdu.

Giriş Tarihi: 31.5.2014 13:35
Google'dan AB Adalet Divanı'nın aldığı "unutulma hakkı" kararı kapsamında başlattığı uygulamaya ilişkin haberlere açıklık getirmek amacıyla yazılı açıklama yapıldı.

Uygulamanın, AB Adalet Divanı'nın kararı doğrultusunda yalnızca 32 Avrupa ülkesini kapsadığı, herhangi bir ülkenin dışlanması gibi bir yaklaşımın kesinlikle söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"AB Adalet Divanı'nın yakın zaman önce aldığı karar çerçevesinde, Avrupalı kullanıcıların arama motorumuzda yer alan sonuçların kaldırılmasını talep edebilmelerine yönelik bir web formu hazırladık. Mahkemenin söz konusu kararı, Google'ı bir bireyin unutulma hakkı ile kamuoyunun öğrenme hakkı konusunda verilmesi zor kararlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Mevcut süreçte, bu konuların ayrıntılı şekilde ele alınması için uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra, söz konusu kararın doğru şekilde değerlendirilip hayata geçirilmesi için, veri koruması konusunda faaliyet gösteren yetkililerle de birlikte çalışacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'dan "unutulma hakkı" açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN