Rus uzay gemisi düştü

Giriş Tarihi: 25.8.2011 09:04 Güncelleme Tarihi: 25.8.2011 10:28

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'ye 2,7 ton gıda, techizat, yakıt ve sağlık malzemesi taşıyan insansız Progress M-12M uzay gemisi düştü.

Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılan geminin büyük bir gürültü ile 5,5 dakika sonra Sibirya bölgesine düştüğü belirtildi. UUİ'de görev yapan 6 kişilik ekibin yeterli gıda stoğu bulunduğuna değinen yetkililer, uzay üssünde herhangi bir sorun yaşanmayacağına dikkat çekti. Ancak görevde bulunan ekibin dünyaya dönüşleri bir süre gecikecek.

Altay Çoiski bölgesi valisi Aleksander Borisov, uzay gemisinin parçalarının 1500 kilometrelik bir alana yayıldığını, 100 kilometre mesafede camların kırıldığını kaydetti. Fırlatmanın başarılı olduğuna değinen yetkililer, 5 dakika sonra uzay kargo gemisi ile irtibatın koptuğuna işaret ediyor.

Rus astronotlar Andrey Borisenko, Aleksander Samokuyayev, Sergey Volkov, Amerikalı astronotlar Michael Fossum, Ronald Garan ve Japon Satoshi Furukawa, dünyadan 350 kilometre uzaklıktaki UUİ'ye gelecek ikinci kargoyu bekleyecek. Atlantis'e son uçuşunu yaptıran NASA, 4 yıl boyunca Rusya'dan alacağı kargo hizmeti için 1 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.

Uzay gemisi Progress'in 103 milyon dolara Rusya Sigorta Merkezi tarafından sigortalandığı belirtiliyor. UUİ'ye yeni bir uzay aracının gönderilmesinin Eylül sonu ya da Ekim başından önce imkansız olduğuna dikkat çeken yetkililer, 1972'de hizmete başlayan Progress'in bugüne kadar 130 başarılı uçuş gerçekleştirdiğini kaydediyor.

Kargo gemisinin düşmesi, Rusya uzay endüstrisi açısından bir hafta içinde ikinci büyük kayıp olarak değerlendiriliyor. Express AM-4 telekomünikasyon uydusu 18 Ağustos'ta roketten ayrıldıktan sonra uyduya yerleşememiş ve iletişim kopmuştu.

RUSYA SOYUZ'U ASKIYA ALDI
Öte yandan Rusya, UUİ malzeme götürmek üzere dün fırlatılan insansız Progress kapsülünün yörüngeye ulaşamadan Altay Cumhuriyeti'ne düşmesinin ardından Soyuz roketlerinin kullanımını belirsiz bir süre durdurdu.

İlk belirlemelere göre, Progress'in düşmesine Soyuz roketindeki bir ateşleme hatasının sebep olduğunun anlaşılmasının ardından Moskova, yarın için planlanan uydu fırlatma işlemini erteledi.

Interfaks ajansı, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'ya dayanarak, 8 Eylül için planlanan, UUİ'den üç astronotun dünyaya dönüşünün de gerekirse ertelenebileceğini bildirdi. Kazakistan'daki Baykonur üssünden 22 Eylül'de UUİ'ye gönderilmesi planlanan üç kişilik yeni mürettebatın yolculuğunun da belirsiz olduğu kaydedildi.

Rusya federal uzay ajansı Roskosmos, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirebilmek için elinden geleni yapacağını açıkladı.

ABD ve Avrupa Birliği tarafından da kullanılan Soyuz roketleri UUİ'ye ulaşımı sağlayan yegane araçlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus uzay gemisi düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN