Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya yeni yatırımlarda lider

Giriş Tarihi: 1.4.2013 10:58

Her 3 yataktan biri Antalya'da yapılıyor.

Turizm sektörü, Ocak-Şubat döneminde 60 adet yeni proje için 5,2 milyon TL'lik yatırım teşviği aldı. İki ayda verilen teşviklerle 14 bin yeni yatak için yapılacak. Yatakların yüzde 36'sı Antalya'da faaliyete geçecek.

Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Geliştirme Birimi'nin (AR-GE) derlediği verilere göre, turizm sektörü, yılın 2 aylık döneminde, yenileme, komple yeni yatırım, modernizasyon gibi amaçlarla 75 adet proje için 6,3 milyon TL'lik yatırım teşviği aldı.

Bu teşviklerin 5,2 milyon TL'si ile 60 adet yeni tesis yapılacak. Verilere göre, 60 yeni tesiste 14 bin 84 adet yeni yatak devreye girecek. Bu yatakların yüzde 36,4'ü Antalya'da faaliyete geçecek.

Antalya'nın oluşturulacak istihdamdan yüzde 41,1 pay aldığı bildirilirken, yapılacak olan yeni tesislerin yüzde 41'ini 3 yıldızlı tesisler oluşturuyor. Bu tesislerin, toplam yatak artışının da yüzde 19'unu alacağı, yüzde 33 ile ikinci sırada yer alan 4 yıldızlı tesislerin toplam yatak arzından alacağı payın ise yüzde 49 olduğu kaydedildi.

Öte yandan 5 yıldızlı tesislerin yatak arzındaki payının ise yüzde 28 dolayında kaldığı ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya yeni yatırımlarda lider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN