Bosna-Hersek sizi şaşırtacak

Köprüleri, medreseleri, camileri ve mimari yapılarıyla hayranlık uyandıran Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna, kalabalık barları, sokakları ve kafeleriyle ziyaretçilerini şaşırtıyor. Yemyeşil tepeler üzerine kurulu bu büyüleyici şehir savaşın acı izlerini çoktan silmiş

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Kurban Bayramı'na çok az bir süre kaldı. Bu bayramı diğerlerinden ayrı tutabilmeniz için Anı Tur bambaşka bir turla karşınıza çıkıyor. Balkanlar'ın en özel şehirlerinden biri olan Saraybosna savaşın tüm kötü hatırlarını geçmişte bırakmış yüzüyle ziyaretçilerini karşılıyor. Pırıl pırıl akan Miljacka Nehri kenarına kurulan bu eşsiz şehir onu çevreleyen yemyeşil tepelerin eteklerine konumlanıyor. Bosna'ya adımınızı atar atmaz derin bir huzur sizi kaplarken, şehrin coşkulu gece hayatı ise tatilinizi eğlenceli kılıyor. 400 küsur yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Saraybosna, bu köklü imparatorluğun izlerini hala taşıyor. Tüm mimarisiyle Osmanlı'nın yaşamaya devam ettiği şehirde camiler, medreseler, köprüler, çeşmeler, çarşılar, evler size Anadolu'nun herhangi bir kasabasındaymışsınız hissini yaşatacak. Kimi yerleri gördüğünüzde Avrupa'nın gelişmiş şehirlerinden birinde hissederken, yemyeşil dağların eteğine kurulan dik çatılı evlere baktığınızda da kendinizi bir İsviçre kasabasında görmeniz olası bir durum. Saraybosna'da ilk durağınız şehitlik. Bu güzel şehrin hala yaşıyor olmasında en büyük payı olan Bilge Kral lakaplı Boşnak lider Aliya İzzet Begovic ve binlerce şehidi ziyaret etmeden tura başlamak olmaz. Şehitlerin huzurundan saygıyla ayrıldıktan sonra durağınız Avrupa'nın en müstesna çarşısı olan Başçarşı. Ardından Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın akrabası Hüsrev Bey Camisi'ni göreceksiniz. Üç dini aynı topraklar üzerinden barındıran Saraybosna Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu ile yeryüzünde hoşgörünün en güzel örneklerini sergiliyor. Turunuzun devamında Saat Kulesi tüm ihtişamıyla sizleri karşılayacak. Ardından savaş zamanında binlerce kişinin şehit olduğu Markale Pazarı'nı ve Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı Latin Köprüsü'nü ziyaret edeceksiniz. Osmanlı Kalesi, Beyaz-Sarı Tabya'lar ve Fatih Sultan Mehmet'in şehre girdiği kapıyı gördükten sonra turun ilk gününü tamamlayacaksınız.

İHTİŞAMLI YAPILAR
Turun ikinci gününde Visoko şehrindeki Piramitleri gördükten sonra savaşta en çok zararı gören ve birçok insan öldürüldüğü Ahmiç köyüne geçecek, savaşın acı yüzüne bir kez daha tanıklık edeceksiniz. Şehre girer girmez tüm ihtişamıyla sizleri karşılayan Osmanlı Kalesi, tarihi dokusunu hâlâ koruyan Travnik Sokakları, 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi ve Fatih Sultan Mehmet'in su içtiği (Göksu) PlavaVoda ziyaret edeceğiniz duraklardan bazıları...

Tarihi Mostar Köprüsü
BOSNA savaşı sırasında Hırvat topçularının açtığı ateş sonucu yıkılan Mostar Köprüsü, Türkiye'nin çabalarıyla tekrar onarılmıştı.

499 eurodan başlayan fiyatlarla
ANI Tur farkıyla dolu dolu geçirebileceğiniz Saraybosna Kurban Bayramı özel turu 499 eurodan başlayan fiyatlarla sizleri bekliyor. Geç kalmadan rezervasyonunuzu yaptırın, Kurban Bayramı'nı unutulmaz kılın.

Alternatif rotalar
Saraybosna'daki son gününüzde dilerseniz Mostar turuna katılıp Avrupa'nın en büyük, en temiz doğal su kaynağı olan ve bir mağarada yeryüzüne çıkan Buna'yı görebilirsiniz. Bu turda Blagaj Bölgesi, Bosna'nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi, Koska Mehmet Paşa Camisi, İkinci Dünya Savaşı'nın en kanlı muharebelerinden birinin yaşandığı Neretva Köprüsü, Mimar Hayreddin tarafından 1557'de inşa edilen ve savaşta yıkılıp 2004'te Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarıyla birebir aynısı yapılan Mostar Köprüsü ziyaret edilecek rotalar arasında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bosna-Hersek sizi şaşırtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN