Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurt dışından direkt uçuşlar 'yı uçuracak

Giriş Tarihi: 22.11.2013 11:43

Turizm şirketleri ve seyahat acenteleri, yıllık ortalama 2,5 milyon turistin geldiği bölgesine yurt dışından direkt uçak seferlerinin başlamasını istiyor.

'da faaliyet gösteren turizm şirketleri ve seyahat acenteleri, yıllık ortalama 2,5 milyon turistin geldiği bölgeye ziyaretçi sayısının arttırılması için yurt dışından Nevşehir Havalimanı'na direkt uçuşların başlatılması istiyor.

Turizmciler, yurt dışından bölgeye direkt uçuşların yapılması ile Kapadokya'nın paket turların bir parçası olmak yerine, İstanbul ve İzmir Efes
gibi müstakil turizm destinasyonuna sahip olabileceğine dikkati çekiyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kapadokya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Muammer Sak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge turizminin gelişmesi ve ziyaretçi sayısının arttırılması için Nevşehir Havalimanı'na yurt dışından direk uçuşların başlatılması gerektiğini ifade etti.

Bölgeye Japonya'nın yanı sıra Almanya ve Fransa'dan yoğun bir şekilde turist geldiğini dile getiren Sak, bu nedenle ilk etapta söz konusu ülkelerden direk uçuşların başlamasının önemli olduğunu vurguladı.

Yurt içinden direkt uçuşların da yetersiz olduğunu belirten Sak, şöyle konuştu: "Direkt uçuşların başlaması ve sefer sayılarının arttırılmasının
ardından gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen turist sayısında ciddi oranda artış sağlanacak. Direkt uçuşların başlamasının zaman ve yolcu açısından önemli avantajları olacak. Böyle bir uygulamadan hem Kapadokya bölgesi hem de gelen turistler yarar görecek."

Mevcut sistemde kara ve havayolunun kullanıldığını anlatan Sak, otobüslerle karayolu üzerinden gelen turistlerin son zamanda daha çok hava yolunu tercih etmeye başladığına işaret ederek, şunları kaydetti:


"Şu anda İstanbul'dan Nevşehir Havalimanı'na günde 2 uçak seferi var. Ancak bölgenin potansiyeli göz önüne alındığında bu sayının yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Bölgede Kayseri ve Nevşehir olmak üzere 2 havaalanı var. Kayseri'ye gelen yolcuların büyük bir kısmı Kapadokya yolcusu. Artı seferler yolcuların direkt Nevşehir Havalimanı'na gelmesi açısından önemli. Ulaşım açısından yapılabilecek her türlü katkı bölge turizmine olumlu yansıyacaktır. Ek seferlerin konulmasında havayolu şirketlerine önemli görev düşüyor. Özellikle de ilk etapta Antalya ile İzmir bağlantıların kurulması bizim ve bölge için önemli."

Hızlı tren projesi bölgeye katkı sağlar
Yurt dışından direkt uçuşların başlamasıyla Kapadokya bölgesinin destinasyon statüsüne kavuşabileceğini vurgulayan Sak, "Kapadokya bölgesi,
Türkiye'de İstanbul ve Efes'in ardından kültürel turizm destinasyonları arasında değerlendirilecek potansiyele sahip. Eğer burası destinasyon olarak turizme açılabilirse ziyaretçi sayısında büyük artış olacaktır. Bölge bu konuda gerekli potansiyele fazlasıyla sahip" dedi.

Hızlı Tren Projesi'nin de Kapadokya için ayrıca önemli olduğunu kaydeden Sak, "Ankara-Konya bağlantısının Nevşehir ile birleştirilmesi bölge
turizmi açısından önemli olacaktır. Böylece yerli turistlerin de bölgeye gelmeleri kolaylaşacaktır" diye konuştu.

Kapadokya paket turların parçası olmaya devam ediyor
Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Genel Sekreteri Nazif Demir ise Kapadokya'nın, uçakla ulaşım imkanları artmadığı için paket turların bir parçası olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Demir, Kapadokya'ya gelen turistlerin kalma sürelerinin ortalama 2 günü bulmadığını ve bu oranın artması gerektiğini ifade ederek, "Kapadokya
Havalimanı'na direk uçuşlar geçekleştiğinde bu sürenin daha da artacağına inanıyoruz. Turistler İstanbul ve Antalya'nın yanı sıra Nevşehir Havalimanı'ndan da karşılansa hem bu illerdeki yoğunluk azalır hem de ilave bir turizm potansiyeli değerlendirilmiş olur" dedi.

Tur operatörleri ve seyahat acenteleri dışında bölgeye gelen turist sayısında da artış olduğunu, Kapadokyalı işletmeciler olarak bundan en iyi
şekilde faydalanmak istediklerini vurgulayan Demir, "Kapadokya'da online rezervasyona en büyük engellerden biri yurt dışından Nevşehir Havalimanı'na direkt uçak seferlerinin olmaması. Kapadokya yurt dışından uçakla direkt gelinen bir destinasyon bölgesi olduğunda turist yoğunluğumuz daha da artacak. Mevcut durumda turist mecburen birkaç ara uçuş yapmak ve zaman kaybetmek zorunda kalıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurt dışından direkt uçuşlar Kapadokya'yı uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN