Karia yoluna bahar geldi

Aydın'dan Datça'ya, Marmaris'ten Muğla'ya kadar uzanan 800 kilometrelik antik Karia yürüyüş yolunda papatyaların arasında geçmişe yolculuk yapabilirsiniz

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Binlerce yıl önce Ege bölgesinde, Muğla ile Aydın arasında yaşadıklarına inanılan Karyalılar'ın izlerini sürerek Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MUTSO) desteğiyle hazırlanan Karia Yürüyüş Yolu Projesi, 800 kilometrelik bir parkurdan oluşuyor. Doğa içindeki bu antik rota, Aydın'ın Karpuzlu ilçesinden Datça'ya, Marmaris'e ve Muğla'nın farklı noktalarına uzanıyor. Geçtiğimiz ay Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden bir grup öğrenci ve Milas'tan gelen fotoğrafçılarla bu antik yolun parkurlarından biri olan Değirmendere parkurunda yürüdük. Türkiye'nin büyük bölümü hâlâ ağır kış şartlarını yaşarken Muğla'da hava sıcaklığı 20 derece civarındaydı. Masmavi gökyüzü, elinizi uzatsanız dokunacakmışçasına yakın görünüyordu. Erken gelen baharın müjdecisi olan badem ağaçlarının çiçekleri açmıştı. Yol baştan aşağıya papatyalarla kaplanmıştı. Yürüyüşe başladığımız Saburhane Mahallesi'nin çıkışından itibaren kırmızı ve beyaz parkur işaretlerine kaya, duvar ve ağaçlarda rastlamaya başladık. Yolun yön değiştirdiği noktalara ters L şeklinde işaretleme yapılmıştı. Rehberimiz olmamasına rağmen parkurda kolayca yürüdük. Yol boyunca, ormandan odun taşıyan çok sayıda kadına rastladık. Sohbet için kısa molalar verdiğimiz yürüyüşümüz iki saat sürdü ve Asar Dağı'nın zirvesinde sona erdi. Yorgunluktan uzanıverdiğimiz zirve, çamlar ve asırlık zeytin ağaçlarıyla kaplıydı. Birkaç taş kulübe ise yıllar öncesine ait yaşam izlerini gösteriyordu. Ahşap evleriyle adeta bir tabloyu andıran Muğla'yı, kentin en zirve noktasından fotoğrafladıktan sonra dönüş yolculuğuna geçtik. Yol boyunca rengarenk çiçeklere rastladık. Gelincik çiçekleri daha yeni yeni bahara merhaba demeye başlamıştı. Rehbere gerek duymadığımız yürüyüşümüz, yaklaşık üç saat sonra Saburhane Meydanı'ndaki Yörük Ali'nin kahvesinde yorgunluk kahvelerimizi içerek sona erdi.

KARİA YÜRÜYÜŞ YOLU PROJESİ
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, dört yıldır yürütülen proje hakkında şu bilgileri verdi: "2013'ün şubat ayında başlayan Karia Yürüyüş Yolu Projesi kapsamındaki rota belirlemelerinde her 10 metrede bir bölgenin GPS kodları belirlendi, her 50 metrede ise işaretlendirme yapıldı. 200 yönlendirme, yedi tanıtım levhası hazırlandı. Proje sayesinde rota üzerinde Muğla'da bulunan antik kentlerin yanı sıra doğal güzellikleri görmek mümkün. Bölgede üç havalimanının bulunması, bu projeyi daha cazip hale getirdi."

TOPLAM 800 KİLOMETRELİK PARKUR BEŞ BÖLÜME AYRILIYOR:
Bozburun 142 km.
Datça 243 km.
Gökova 140 km.
Akyaka 110 km.
Muğla merkez Milas ve Karpuzlu bölgesi 180 km.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karia yoluna bahar geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN