Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin'in tarihi çehresi yenileniyor

Mardin Müzesi'nce hayata geçirilen "Mardin Çiçek Açıyor" projesi kapsamında 300'ü aşkın evin kapıları ve pencereleri maviye boyanıyor, evlerin bahçesine çiçek ekiliyor, pencerelere ise müzenin terasında yetiştirilen begonyalar asılıyor.

Giriş Tarihi: 21.5.2014 15:26
Mardin'de uygulanmaya başlanan, "Mardin Çiçek Açıyor" projesi kapsamında Mardin Müzesi'nin bulunduğu sokakta sit alanında yer alan 300'ü aşkın evin kapıları ve pencereleri maviye boyanıyor, evlerin bahçesine çiçek ekiliyor, pencerelere ise müzenin terasında yetiştirilen begonyalar asılıyor.

Mardin Müzesi'nce hayata geçirilen projeyle müzenin yer aldığı Cumhuriyet Meydanı'ndaki tarihi evlerin çehresi yenilerek kentin farkındalığının artırılması hedefleniyor.

Sponsor desteğiyle yaklaşık 10 bin lira bütçeyle uygulanacak projede çalışmaları Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından görevlendirilen işçiler yürütecek.

Müze Müdürü Nihat Erdoğan, AA muhabirine, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistin kenti ziyaret ettiğini ifade ederek, bu kapsamda Mardin Müzesi'ni gezen turistlerin çevredeki evleri de görme fırsatı bulduğunu söyledi.

"Biz geçmişi yaşatmak istiyoruz"

Tarihi evlerin özelliğinin korunmasına yönelik çalışma başlattıklarını kaydeden Erdoğan, şöyle dedi:

"Taşınmaz kültür varlıklarının yoğun bulunduğu kentsel sit alanındayız. Burada vatandaşlar tarihi evlerde yaşamlarını sürdürüyor. Mardin'de geçmişte evlerin bahçe ve balkonlarında çiçekler yer alırdı. Biz geçmişi yaşatmak istiyoruz. Mahalle sakinleri yaptığımız toplantılarda projeye destek vereceklerini belirtti. Onların da desteğiyle müzenin terasında yetiştirdiğimiz begonyaları sokaklara ve pencerelere asıyoruz. Bahçelere çiçek ekiliyor. Mardin çiçek açıyor. Sokaklar temizleniyor. Evlerin kapısı ve pencereleri maviye boyanıyor."

"Mardin'e ayrı bir güzellik katacak olan projeyle amacımız, Mardin'deki kültürü, kültürel mirası ve yaşamı korumaya çalışmaktır" diyen Erdoğan, çalışmanın sponsorluk desteğiyle yürütüleceğini dile getirdi.

Turistler çiçeklendirilen evlerin önünde fotoğraf çektiriyor

Müzenin yer aldığı sokağı baştan sona çiçeklendireceklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu çiçeklerin bakımını mahalle sakinleri yapacak. Mavinin hem nazara karşı koruduğu hem de akrebin evlere girmesine engel olduğu inancıyla kapı ve pencereler mahallede yaşayanların da tercihiyle maviye boyanacak. Müzemizi ziyaret eden çocuklara da projeyle ilgili bilgi veriyoruz. Çiçeklendirilen evlerin önünde turistlerin fotoğraf çektirdiğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz."

İstanbul'dan gelen Nurgül Yıldırım de Mardin'in tarihi bir şehir olduğunu vurgulayarak, bu nedenle kenti ziyaret etmek istediğini söyledi.

Evlerin çiçeklendirilmesinin ilgisini çektiğini ifade eden Yıldırım, çiçekleri görür görmez fotoğraf çektirme ihtiyacı hissettiğini belirtti.

Mardin'i ziyaret eden Ayşe Uysal da, kentin nostaljik farklı bir yapıya sahip olduğunu kaydederek, "Çiçeklendirilen evler bana geçmişi hatırlattı. Bu çalışmada emeği geçenleri kutlarım" diye konuştu.

Mahalle sakinleri de projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'in tarihi çehresi yenileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN