Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cevdet Karal, Şiir Ödülü'nü Kadir Topbaş'ın elinden aldı

Star Gazetesi'nin bu yıl 2'ncisini düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri gecesinde, Şiir Ödülü'nün sahibi Cevdet Karal'ın yaptığı bir hatırlatma salondakileri hem duygulandırdı, hem coşturdu.

Şiir Ödülü'nün sahibi Cevdet Karal törende "Bu tören bir 25 Aralık günü gerçekleşiyor, cesaret ve atılganlık anıtı şairin ismi çevresinde toplandık" şeklindeki sözleriyle ayakta alkışlanan Karal, "Bir istikbal suikastini ister istemez hatırlıyor, burada olmaktan onur duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanım; 17-25 Aralık günlerinin benim için unutulmaz bir yanı var. O günlerde iki kelime yazdım. O iki kelime sizi anlatıyordu: Sağlam İrade" ifadelerini kullandı.


Cevdet Karal şöyle konuştu "Sayın Cumhurbaşkanım, muhterem Hanımefendi... Necip Fazıl Saygı Ödülü sahibi Sayın Rasim Özdenören ve devrimci üstadımız Sayın Nuri Pakdil... Derin saygılarımı arzediyorum. Siz, şiiri büyük Türkçe'nin kalbiyle selamlıyorum.

25 ARALIK VURGUSU
Bu tören, bir 25 Aralık günü gerçekleşiyor. Cesaret ve atılganlık anıtı şairin ismi çevresinde toplandık. Bir istikbal suikastini ister istemez hatırlıyor, burada olmaktan onur duyuyorum.

"O GÜNLERDE İKİ KELİME YAZDIM: SAĞLAM İRADE"

"Sayın Cumhurbaşkanım, 17-25 Aralık günlerinin benim için unutulmaz bir yanı var. Apolitik, lirik bir şair olmakla yadırganan ben, o günlerde iki kelime yazdım. O iki kelime sizi anlatıyordu: Sağlam İrade. Şair ve reklam yazarı olarak bu yaşıma dek hep doğru kelimeleri aradım. İnsan her aradığında bulamaz. Ama bazen çok kolay olur. Bu anlattığım şiir ödülüyle ilgisiz ama benim için şiire dahildir. Çünkü şair geleceğe karşı, toplumuna karşı sorumludur. Necip Fazıl'ın Poetika'sında, üzerinde az durulmuş bir cümle vardır. Der ki "cemiyet iç ve gizli hayatıyla uyur. Ve rüyasını şair görür, ve sayıklamalarını şair zapteder".


EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Cevdet Karal, Şiir Ödülü'nü Kadir Topbaş'ın elinden aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN