Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyüğü Afyon'da olacak

Afyon'a Türkiye'nin en büyük tıbbi ve aromatik merkezi yapılıyor.

Giriş Tarihi: 3.3.2012 15:59 Güncelleme Tarihi: 3.3.2012 16:01
Afyonkarahisar'da 45 bin metrekarelik alanda Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi kurulacağı belirtildi. Orman Genel Müdürlüğü ve belediye tarafından ortaklaşa yapılacak ve 3 milyon liraya mal olacak tesiste, tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımının yanı sıra üretimi ve pazarlanması da yapılacak. Tesisin yapımına bu yıl içerisinde başlanacak.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, tesisin belediye tarafından işletileceğini belirterek, bu bitkilerin tohumlarını yeraltında saklayarak, Türkiye'ye bu bitkilerin tohumlarının sevkini yapacaklarını söyledi. Çoban, Afyon Konağı ile mezarlık civarında belediyeye ait 45 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek projeye Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun çok ciddi destek verdiğini belirtti. Merkezin çevreci bir proje olduğunu dile getiren Başkan Çoban şu bilgileri verdi: "Kendi elektriğini kendisi üreten, arıtma tesisleri olan ve fazladan ürettiği elektriği sisteme verecek şekilde dizayn edilmiş bir yapı. Merkezin açık alanında; tıbbi ve şifalı bitkiler, kapalı alanında; bu bitkilerin tohumları yetiştirilecek. Burada aklınıza gelen her türlü bitki yetiştirilip satılacak. Ayrıca çiçeklerin suyu veya yağı çıkartılıp, şişelenerek satılabilecek."

Tesisi Orman Genel Müdürlüğü ile beraber yapacaklarını ifade eden Çoban, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapacak merkezin 2 ile 3 milyon liraya mal olmasının beklendiğini ifade etti. Burhanettin Çoban, merkezde, süs havuzları, sera, konferans salonu, laboratuar, teşhir merkezleri, yemek salonlarının bulunacağını anlattı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TIBBİ BİTKİ MERKEZİ

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere de Afyonkarahisar'a Türkiye'nin en büyük tıbbı ve aromatik bitki merkezinin kurulacağını söyledi. Zafer Kent Ormanı'nda kurulması planlanan merkezin inşaatına bu sene içinde başlanacağını belirten Mere, uygulama projelerinin çizildiğini kaydetti. Mere, "Bin metrekarelik kapalı bir alanda seralar var, eğitim salonları var yemekhaneler var, idari bölümleri var, toplantı salonları var. Tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı yapılacak. Bu bitkilerin tohumlarını, yeraltında saklayacağız. Türkiye'ye bu bitkilerin tohumlarının sevkini yapacağız." dedi.

Merkezin aynı zamanda Türkiye'nin en önemli tohum üretim merkezi olacağını ifade eden Mere, yüzlerce türü burada yetiştireceklerini anlattı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN TATBİKAT MERKEZİ

Tıbbi bitkiler merkezinin bir özelliğinin de elektrik üretecek olması olduğunu ifade eden Mere, "Güneş enerjisi ve rüzgarın da kullanıldığı bir sistem var. Elektrik hattını elektrik dağıtmak için çekeceğiz. Burada hayvanat bahçesi de oluşacak. Afyonkarahisar bizim turizm kentimiz. Burası bir ziyaret merkezi olacak. Otellere gelen insanlara gezilecek alanlar oluşturuyoruz. Üniversitelerimizin eğitsel anlamda kullandığı bir merkez olacak. Otsu bitkiler nezdinde bir tatbikat merkezi olacak." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyüğü Afyon'da olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN