Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevreci belediyelere destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: ''İller Bankasınca, çevreci proje getiren belediyelere verilen hibeler artırılacak''

Giriş Tarihi: 28.3.2013 15:24
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevreci proje getiren belediyelere İller Bankasınca verilen hibelerin artırılacağını söyledi.
Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel ısınma, endemik hayatın azalması, denizlerin ve kıyıların kirlenmesiyle son dönemde tüm dünyada çevreciliğin öne çıktığını belirtti.

Belediyelerin yurt dışında hayata geçirilen çevreci projeleri iyi incelemeleri, bunların Türkiye'de nasıl uygulanabileceği hakkında fikir yürütmeleri gerektiğini vurgulayan Bayraktar, ''Yerel yönetimler, proje üretirken çevre değerlerine dikkat etmeliler. Örneğin, günlük 500 ton ve üzerinde katı atık getiren belediyeler birleşerek, enerji ve sera üretimi nasıl yapabiliriz diye düşünmelidir. Bakanlık olarak yerel yönetimleri teşvik için İller Bankasınca, çevreci proje getiren belediyelere verilen hibeleri artıracağız. Böylelikle belediyelerin çevreye duyarlı başarılı proje sayılarını artırmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

''MAKAMIMIZLA DEĞİL, ESERLERİMİZLE ÖVÜNECEĞİZ''

Bayraktar, bisiklet yolları oluşturan, meydan ve kıyı düzenlemesi yapan, sokak düzenlemeleri gerçekleştiren, çevre denetimlerini ileri noktaya taşıyan, atık su arıtma tesislerinde teknolojik gelişmeleri uygulayan belediyelere verilen hibe yardımlarının artırılması için İller Bankası yetkililerin çalıştığını anlattı.

Belediyelerden, İller Bankasına 2012'de 120, bu yıl ise 286 proje sunulduğu bilgisini veren Bayraktar, sayının daha da artması, en az bine çıkması gerektiğini ifade etti.

''Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın rütbesi makamı görünür eserinde, makamımızla değil eserlerimizle övüneceğiz'' diyen Bakan Bayraktar, bu doğrultuda hareket eden belediyelerin sayısını artırma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

''KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BELEDİYELERLE BAŞARACAĞIZ''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşümün, Bakanlığın tek başına yapabileceği bir iş olmadığını, belediyelerin desteğine de ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
''Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamında yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında, çok ileri adımlar atma imkanlarımız var. Kredi desteği vereceğiz, kira yardımı yapacağız, tapu işlemlerinde vatandaşa kolaylık sağlayacağız. Halkın kentsel dönüşüm talebini artırmamız lazım. Halkın talebini artıracağız, belediyeler de hazırlık yapacak. Bakanlık olarak hangi belediye yapıyorsa onunla kol kola girip, belediyelere kredi desteği, kira desteği neyse yardım edeceğiz ve bu kentsel dönüşümü Türkiye'de başaracağız.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevreci belediyelere destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN