Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğanın hatasını insanlar düzeltti

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, denizden 15-20 metre mesafede gel-git olayı nedeniyle oluşan gölette üreyen milyonlarca balığı sıkıştıkları su birikintisinden, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nün müdahalesiyle kurtarılabildi.

Giriş Tarihi: 5.5.2013 15:14
Dünyaca ünlü Cunda Adası'nın Kuzeyi'nde bulunan Çataltepe mevkiinde denizden yaklaşık 15-20 metre mesafe uzaklıkta gel-git olayıyla oluştuğu tahmin edilen bir gölette milyonlarca yavru balığın hızla küçülen su birikintisinde sıkıştığı görüldü. Havaların ısınmasıyla Çataltepe plajında denize giren vatandaşlar tarafından fark edilen göletteki milyonlarca balığın varlığı Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilerine bildirildi. Göletin sıcak havalar nedeniyle hızla küçülmeye başlaması nedeniyle binlercesinin öldüğünün gözlenildiği balıklar için bir iş makinesi yardımıyla denizle gölet arasında bir kanal oluşturan Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, milyonlarca balığı sıkıştıkları göletten kurtarmayı başardı.

AYVALIK'TA HER YIL BENZER DOĞA OLAYLARI GÖRÜLEBİLİYOR
Açılan kanaldan denizdeki özgürlüğe koşan milyonlarca minik balığın kısa sürede göleti boşalttığını kaydeden Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilisi Fatih Erdoğan, Ayvalık ve beldelerinde bulunan sahil ve kumsal kısımlarında her yıl benzeri doğa olaylarının gerçekleştiğini ve benzeri yöntemlerle yavru balıkları sıkıştıkları göletlerden kurtarmaya çalıştıklarını vurguladı.

Denizin gel-git olayı sırasında yumurtlama döneminde gelen balıkların sığ olan bu bölgelere yumurtalarını bırakması sonucunda milyonlarca yavru balığın oluştuğunu anlatan Erdoğan, ekolojik dengeye katkı verebilmek adına bu tür olaylarda gereken müdahaleleri yaptıklarının altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğanın hatasını insanlar düzeltti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN