Greenpeace'den pilavlı eylem

Giriş Tarihi: 9.5.2013 13:15 Güncelleme Tarihi: 9.5.2013 13:20

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde bir araya gelen Greenpeace üyeleri, bina önünde pirinç pilavı dağıtmak isteyince güvenlik engeline takıldı.

Geçtiğimiz günlerde Mersin Limanı'nda yakalanan ve GDO'lu olduğu iddia edilen pirinçlerle ilgili, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesindeki Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nce pirinçlerin GDO'lu olmadığı açıklanmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Greenpeace üyeleri; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde eylem yaptı. Yaklaşık 10 kişilik eylemci grup şef şapkaları giyerek üzerlerindeki 'Geri Dönüşü Olmaz' yazılı tişörtlerle pilav dağıtmak istedi. Beraberlerinde getirdikleri pilav tezg'hı ile pirinç pilavı dağıtmak isteyen eylemcilere polis ve güvenlik görevlileri müdahale etti. Pilav tezg'hını alan güvenlik güçleri bakanlık içerisine götürdü.

Mersin'de ortaya çıkan GDO'lLu pirinç skandalını bakanlığın önleyemediğini ve bunun üzerine olayı örtbas ettiğini ileri süren Greenpeace üyesi T. Nejat Dinç, "Olayı kapatmaya çalışırken bize şiddet uygulamayı da ihmal etmediler. Pilav araçlarıyla gelmiştik. Sayın Mehdi Eker'e GDO'lu pilav yiyip yemeyeceğini sormuştuk. Halkımız istemiyor, kendisi istiyor mu diye sorduk. Fakat araçlarımıza el koydular. Öğle vakti yaklaştı, belki açıktılar, pilavı yemek istemişlerdir. Biz kimsenin GDO'lu pilav yemesini istemiyoruz. Bu nedenle şu an yapılan örtbas çabasından bir an önce vazgeçilip, Bakanlığın hazırladığı ve gıdalara GDO sokmayı hedefleyen yasa değişikliğinin geri çekilmesini talep ediyoruz." dedi.

Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünden ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Greenpeace'den pilavlı eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN