X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çocuğu olana erken emeklilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çocuğu olana erken emeklilik

  • Giriş Tarihi: 25.11.2014 01:57 Güncelleme Tarihi: 25.11.2014 11:08
Çocuğu olana erken emeklilik
Çocuğu olana erken emeklilik

Sadece erkeklere değil, çalışan annelere de erken emeklilik imkanı var. 3 çocuk borçlanması yapanlar, toplamda 2 bin 160 gün kazanacak. Böylece 6 yıl beklemeden erken emekli olabilecek

Erkeklerdeki askerlik borçlanmasının benzeri, kadınlar için doğumla devreye giriyor. Çalışan anneler, doğum borçlanması yaparak erken emeklilik imkanına kavuşuyor. Doğum borçlanması hakkı yeni bir uygulama değil ancak, torba yasa ile kapsamı genişletildi. Daha önce sadece SSK'lı kadınlara tanınan doğum borçlanması hakkı, torba yasa ile Bağ- Kur'lu ve memur kadınlara da verildi. Daha önce en fazla 2 çocuk için borçlanma yapılabilirken, borçlanma yapılabilecek çocuk sayısı da 3'e çıkarıldı.

ŞARTLARI VAR
Sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Ancak borçlanacağınız sürelerde çalışmamış, yani adınıza prim ödenmemiş olması ve çocuğun yaşaması şartı var. Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunuyor.

EKSİĞİNİZİ TAMAMLAYIN
Ne kadar prim eksiğiniz varsa o kadar borçlanarak, bu süreleri beklemeden emeklilik hesabınıza katabiliyorsunuz. Başvuruda ödeyeceğiniz miktarı siz belirliyorsunuz. Priminiz tamam ise ve yaşı bekliyorsanız o zaman borçlanmaya gerek yok. Çünkü doğum borçlanması yaşı geriye çekmiyor. Kadınlar, doğum borçlanması için stajyerlik başlangıçlarını ilk tarih olarak kullanabiliyor. Doğum borçlanması başvurusu yapıp sonrasında ödeme yapılmazsa, işlem iptal ediliyor. Ancak hak kaybedilmiyor, sonradan yeniden başvurarak borçlanma yapılabiliyor

ASGARİ ÜCRET BELİRLİYOR
Yapılacak borçlanma miktarını asgari ücret belirliyor. Burada ihtiyacınız kadar prim gününü aylık ya da günlük olarak hesaplayıp ödeyebilirsiniz. En alt seviyeden ödemek yerine yüksek miktarda yapacağınız ödemeler emekli maaşınızda artışa da yol açacaktır.

KAYNAK:TAKVİM

kalan karakter 1000

semra semra

bu uygulamada ikiz çocuklar neden tek çocuk sayılıyor acaba ikiz çocuğu olan annelere büyük haksızlık

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 23.12.2014 00:25
d dilek d dilek

gereksiz yere bizleri hayal kırıklına uğratıyorsunuz emekli olmak isteyen nüfüsu çoğaltsın baska bi is değil burda biz kadınları düsünen yok işinize nasıl geliyorsa öle yapıyosunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 27.11.2014 14:59
a yurdaer a yurdaer

Biz sigorta mağdurları çalışma hayatına 16 yaşlarında başladık.Sigorta kartlarımız vardı.Öğretmenlerimiz bize primlerimiz yattığı için erken emekli olacağımızı söyledi.Ancak yaşlılık priminin yatmadığını ve emekliliğe başlangıç teşkil etmediğini yıllar sonra üzülerek öğrendik.Yetkililer ve Meclisten ,avukatlara tanınan hakkın tanınarak staj sürelerinin sigorta başlangıcı olarak sayılmasını talep ediyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 25.11.2014 22:09
S.Kara S.Kara

Primi tamamlanmış.Tek ?ocuklu yılı dolmak ?zere yaşı bekleyenler ne yapacak aceba.Her d?nemde ?alışanlar farklı bir haksızlığın pen?esinde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.11.2014 16:10
S.Kara S.Kara

Pim gününü tamamlamış tek çocuklu yaşı bekleyenler ne olacak aceba.Her dönemde farklı bir haksızlık tablosundan başka bir şey değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 25.11.2014 16:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.