X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dönüşüm fırsatçısına kötü haber!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dönüşüm fırsatçısına kötü haber!

  • Giriş Tarihi: 21.1.2015
Dönüşüm fırsatçısına kötü haber!
Dönüşüm fırsatçısına kötü haber!

Dönüşümün öncü bölgesi 'de düğüm çözülmek üzere. Bakanlık süreci tıkayanlar için, ada bazında 2/3 çoğunluk yasasını devreye sokmaya hazırlanıyor

ün pilot bölgesi 'de son viraja girildi. dönüşümün önünü tıkayan 'inatçı' malikler için tarihi bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Bakanlık yüksek kazanç peşinde koşan fırsatçıların beklentisini boşa çıkaracak bir çalışmaya imza atacak. Sadece riskli binalarda uygulanan 2/3 çoğunluk yasası gereği pay satışları, artık riskli alanlardaki yapı adalarında da uygulanmaya başlayacak. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre, anlaşmaya yanaşmayan maliklerin hisseleri, ada içindeki diğer maliklerin ve müteahhit firmanın da katılacağı bir açık artırma ihalesiyle satışa çıkarılacak. Böylece hem tespit edilen değere hem de sisteme itiraz hakkı ortadan kaldırılacak. Süreç, 15 günlük tebligat sonrasında bir günde ihalenin yapılmasıyla sonlandırılacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI ARTIYOR - TIKLAYIN

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN FAYDALANMAK İÇİN BUNLARI YAPMAK ŞART! - TIKLAYIN


ÇÖZÜM İÇİN EN İYİ ADIM
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümün ilerlemesi için atılacak her olumlu adıma sonuna kadar destek vereceklerini söyledi. "Riskli bina bazında aranan 2/3 çoğunluğunun ada bazında aranmasına yönelik adım, çözüm için atılmış doğru bir adımdır" diyen Durbakayım, şöyle konuştu: "Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise dönüşümün önünde duranların haklarının da korunması gerektiğidir. Risk tanımını ada bazında yaydıktan sonra, arsaları yasa kapsamında dönüşüme dahil edilen insanların hakları kendilerine kuruşu kuruşuna verilmelidir. Diğer taraftan bu tip adımların daha etkili ve sık olarak atılması gerektiğinin altını çizmekte fayda görüyorum. Çünkü kentsel dönüşüm nedeniyle Fikirtepe'de uygulamaya konulan yeni imar planı 5 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Eğer bu süre bitmeden sorunlar çözümlenmezse, içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkabilir. Fikirtepe Kadıköy'ün ortasında bir açık yara gibi duruyor. Bu yaranın iyileştirilmesi için yapılan her türlü operasyonun destekçisiyiz."

Ercüment Oruç FİDEM Başkanı: Fikirtepe halkının bunu bekleyebilecek durumu kalmadı artık. Şu anda yüzde 90 imza aşaması tamamlandı. Yüzde 10'luk art niyetli kesim yüzünden, geride kalan insanlar mağdur oluyor. İnsanlar evlerine giremiyor. Acele kamulaştırma çıktı. İlk kamulaştırmanın üzerinden 4 ay geçti. Daha ne kadar mağdur olacak bu insanlar? Ne olacaksa bir an önce olmalı.

BÖLGE DÖNÜŞÜMDE EN İYİ ŞOV ALANI
Uğur Dumankaya Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
3-4 proje birden yürütüyoruz. Bu tarz sıkıntılarla çok karşılaşıyoruz. Hak sahiplerini mağdur etmeden yapılacak düzenlemelerin arkasındayız. Fikirtepe devletin kendini dönüşüm açısından göstereceği en iyi şov alanı. Yeni düzenlemelerle birlikte bir an önce dönüşümünü tamamlayacak.

GEÇ KALINMIŞ DOĞRU BİR DÜZENLEME
Ali Nuhoğlu Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
Bence geç kalınmış ve çok doğru bir düzenleme. Fikirtepe artık yaşanabilir bir yer olmaktan çıktı. Güvenlik sorunları var. İnsanlar evlerine gidemiyor. Tam bir kaos ortamı. İyi niyetli hak sahiplerinde bir sıkıntı yok. Bu şekilde art niyetliler de anlaşmaya varacak. Süreç hızlı bir şekilde çözülecek.

Mutlu ER Erşat Müşavirlik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Çoğunluk Yasasının ada bazında uygulanması ile birlikte sorunların büyük ölçüde biteceğini düşünmekteyim. Bununla beraber 6306 sayılı kanunun Bakanlığa vermiş olduğu ön alım hakkını kullanarak riskli alan ilanından sonra tapu devri yaparak sözleşme imzalamayan ve süreci tıkayan bazı art niyetli kişilerinde önüne geçmesini beklemekteyiz. Eş zamanlı uygulama ile bir kaç ay içinde Fikirtepe'nin çözüme kavuşarak tüm ülke için model olmasını temenni ediyoruz.

kalan karakter 1000

ALİ BABA ALİ BABA

BENDE BİR FİKİRTEPELİ OLARAK BURALARDA İŞ YAPMAK İÇİN GELEN İNŞAT FİRMALARIN İÇİNDE 3 TANE İŞYAPAÇAK FİRMA BULUNMAKTADIR 3 SENE BİTİ EKŞOGLU GURUPLAN SÖZLEŞME YAPTIK BU İNŞAT FİRMASI 3 KERE GELMİŞ DEYİLDİR MAHALEYE SORU SORAÇAK MUATAP BİLE BULAMIYORUZ BAKANLIK BU TÜR MÜTAYİTLERİN ÖNÜNÜ KESİN BURALARDAKİ HAHSAYİPLERİ MAGDUR OLUYOR BAKANLIKTAN İSTEYİMİZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.01.2015 09:30
bahriye bahriye

Cadde Bostanda müteahhit % 75 veriyor. Siz % 55 veriyorsunuz. Kalan fark kime gidiyor? Vatandaş hakkını arayınca suçlu mu oluyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 21.01.2015 09:56
serkan serkan

caddebostan da daire fiyatlarından haberin var mı ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 21.01.2015 12:35
vatandaş vatandaş

Dogup büyüdügü kendi mahallesinden kendi evinden bir insanı çıkarmak daha ücra yerlerde yaşasın demek ne kadar kolay insanlıgın bittiginin resmi işte paylaşalım kalan insanlık ta bitsin şimdi buna benden bir benzetme yapayım (ülkenizden sizi kovsunlar başka ülkede yaşayın desinler parada versinler iki üç kuruş razı olurmusunuz)evlerini verenler oralardan ev alamazlar durum bu hadi hep beraber alkışlayalım şov yapalım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 21.01.2015 09:42
ayça ayça

saçma insanları kandırıp üç kuruşa malına el koymak olur.buda adil değil haram mal olur. inşaat firmaları milyonlar kazanırken kimse ucuza sat demiyor.110 m ev maliyeti en yüksek 80bin tl adam 300bin tl satıyor. kimse karşı çıkmıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 21.01.2015 09:23
can can

İyi fikir! Birde OSMANLI tarzı binalar yapın lütfen! bölge ve şehir GEZİLEBİLİR olsun, hatırda kalacak türden geziler yapabilelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 21.01.2015 03:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.