X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kıdem tazminatı ile ilgili tüm bilinmeyenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kıdem tazminatı ile ilgili tüm bilinmeyenler

  • Giriş Tarihi: 10.2.2015 12:19 Güncelleme Tarihi: 10.2.2015 12:27
Kıdem tazminatı ile ilgili tüm bilinmeyenler
Kıdem tazminatı ile ilgili tüm bilinmeyenler

Son yılların en popüler konularından birisi olan kıdem tazminatında, bilen-bilmeyen herkesin yorum yapması herkesin aklını karıştırdı.

Çalışma Hayatı-Sosyal Güvenlik Yazarı olan Dr. Resul Kurt ise konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruları cevaplayarak kıdem tazminatının tüm detaylarını aktardı...

EN AZ BİR YILLIK ÇALIŞMA ŞARTI

Öncelikle Kıdem tazminatı nedir, neden bu kadar önemli?

Kıdem tazminatı, esas itibariyle işçinin işverene sadakatle ve bağlılıkla hizmetlerinin bir karşılığıdır.1475 sayılı kanunda gösterilen fesih hallerinde en az bir yıllık çalışması olan işçiye veya işçinin vefat etmesi halinde de bu işçinin hak sahiplerine işveren tarafından ödenmesi gereken paradır.

1936 yılında İş Kanunumuza giren kıdem tazminatını uzun bir süreden beri tartışıyoruz. Ülkemizde halen işsizlik dönemlerinde ödenen yardımların ihtiyaçları karşılamaktan uzak kalması nedeniyle işçilerin iş sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde bir geçim güvencesi olarak görmeleri kıdem tazminatını önemli kılıyor. İşçi biliyor ki, kıdem tazminatını cebine koyduğunda en azından yeni bir iş buluncaya kadar 5-6 ay geçimini sürdürebilir.

kalan karakter 1000

fvz fvz

kıdem tazminatı işini 12 yılda adam gibi bir sonuca kavuşturamamak ciddi bir vehamettir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.02.2015 17:34
süleyman sevinç süleyman sevinç

YAA ÜLKEMİZ YAKINDA MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINI ÖDEYEMEYECEK DURUMA GELDİ.KIDEM TAZMİNATLARI ÇOK ÖNEMLİ DEGİL.4/1 ORANINDA VERİLSİN.EMEKLİ VE MEMURADA HİÇ MAAŞ ALAMAMASINDAN ZİYADE % 25 KESİNTİ YAPILSIN BİZ ZATEN AÇ YAŞAMAYA ALIŞTIK

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 10.02.2015 14:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.