X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekli ikramiyesinde flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ikramiyesinde flaş gelişme

  • Giriş Tarihi: 15.2.2015 11:58
Emekli ikramiyesinde flaş gelişme
Emekli ikramiyesinde flaş gelişme

Anayasa Mahkemesi’nin 2014’ün son günlerinde iptal ettiği memurların ikramiyesini 30 yılla sınırlayan düzenlemede belirsizlik ortadan kalktı

Hükümetin yeni bir yasayla, 30 yıllık sınırı 35 yıla çıkaracağı yorumları yapılırken; hükümet, AYM'nin iptal etmediği diğer kısıtlamaları da kaldırma kararı aldı. İlk defa olanların yanı sıra emekli ikramiyesini aldıktan sonra yeniden memuriyete dönüp ikinci kez ikramiye alanlarda da artık 30 yıl sınırı uygulanmayacak.

YERSİZ TEŞVİK ALANLARA


AF Memurlar, kaç yıl çalışırlarsa o kadar yıl için emekli ikramiyesi alabilecekler. AYM'nin iptal kararı sonrası, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yasa tasarısına konuyla ilgili bir madde eklendi. Bu kapsamda, Emekli Sandığı Kanunu'nun emekli ikramiyelerini düzenleyen maddesinde değişiklik yapıldı.

Genç ve kadın istihdamı teşvikinden haksız şekilde yararlananlara da af geliyor. 2011 yılında çıkarılan kanunla 18-29 yaş arasındaki gençler ile 18 yaşından büyük kadınları ilk defa işe alan işverenlerin sigorta primleri 48 ay boyunca İşsizlik Fonu'ndan karşılanıyor. Yeni istihdam edilen kişilerin hesabında, genç veya kadın istihdamından önceki 6 aylık dönemde işyerinde çalışan ortalama işçi sayısı dikkate alınıyor ve bu sayının üzerine yeni işe alınanlar için teşvik uygulanıyor. Öte yandan vatandaşların ilaç alımları sırasında tahsil ettikleri katılım payını Sosyal Güvenlik Kurumu'na yatırmayan eczaneler de yüksek tutarlı cezalardan kurtulacaklar.

Kaynak: Habertürk

kalan karakter 1000

nadibal nadibal

haber gerçekse güzel,AYM aldığı kararla emekli ikramiyesi hesaplamasında 30 yıl sınırını kaldırdı,doğru olanda buydu,memur 35 yıl çalışmış ise ikramiyesi de 35 yıl üzerinden olmalı idi AYM bunu yaptı,ama 7 ocak 2015 den önce emekli olanlar faydalanamadı,habere göre bu mağduriyet önleniyor,inşallah doğrudur,emeği geçenlere teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.02.2015 21:53
Kahveci58 Kahveci58

30 seneden sonra Emekli oluncaya kadar emekli keseneği kesilsin ,bu emekliliğe yansımasın.Maalesef yapılan büyük adaletsizlik vardı.Bu çözüldü.İnşallah 2015 öncesi emekli olanlara da yansıtılır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 02.03.2015 22:06
vatandaş vatandaş

EMEKLİ 40 YIL ÇALIŞAN MEMURLAR NASIL İKRAMİYE ALACAK?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 15.02.2015 22:16
fvz fvz

bu konular tabii ki milletvekillerinin özlük hakları kadar önemsenmediği için böyle sallapatş yöntemlerle bir yere varıyor. tabii 3000 -5000 tane eski gariban milletvekili mi önemli yoksa milyonlarca burjuva memurlar mı daha önemli. meclis bu olaylar karşısısdnaki tavırlarıyla karkatersitigini ortaya koymaktadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 15.02.2015 18:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.