X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kıdem tazminatında zorunlu ve seçmeli dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

nda zorunlu ve seçmeli dönemi

  • Giriş Tarihi: 2.3.2015 08:51 Güncelleme Tarihi: 2.3.2015 09:46
Kıdem tazminatında zorunlu ve seçmeli dönemi
Kıdem tazminatında zorunlu ve seçmeli dönemi

nda hükümetin üzerinde çalıştığı sisteme göre fona geçmek yeni işe başlayanlara zorunlu eski çalışanlara ise seçmeli olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı 'le görevini tamamlamasına yaklaşık 2 ay kala sorununda gelinen son noktayı açıkladı.

''Kıdem tazminatı fonu mutlaka gelmeli. Zorlama olmayacak, yeni başlayanlara uygulanacak.'' diyen Bakan Çelik, Milliyet!'in haberine göre kıdem tazminatının 1936'dan beri mevzuatta yer aldığını ancak 'sistemin işlemediğini belirterek, ''Halen çalışanların yüzde 85'i kıdem tazminatını alamıyor. Sistem yapısal olarak bozuk. Fon sistemine geçmek şart oldu.'' dedi.

Üzerinde çalışılan sistemle ilgili de bilgi veren Bakan Çelik, ''Mevcut sistemde çalışanlar isterse bu fon sistemine geçmeyebilir. Karar onların olacak. Ancak ilk kez işe girenler için bu sistemi zorunlu kılacağız. Tarafları bir araya getirip çözümü beraber ortaya koyacağız. Diyoruz ki, artık bir işçi bir ay bile çalışsa kıdem tazminatı alacak.Fon kurulsun, her işçinin hesabına yatsın. Ancak sosyal tarafları orta noktada buluşturmak çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız da, başbakanlığı döneminde "uzlaşın gelin" demişti. Bu uzlaşıya çalışıyoruz. Bizden sonra gelenler hazır bir zemin bulacaklar.'' diye konuştu.

SİYASETE SON VERİYORUM

Yeni dönemde adınız Cumhurbaşkanlığı'nda danışman olarak geçiyor, çalışma yaşamını takip etmeye devam edecek misiniz?

Bugüne kadar in sandık müşahitliğinden tutun da ilçe, il başkanlığı, milletvekilliği, genel başkan yardımcılığı, grup başkan vekilliği ve bakanlık gibi hemen hemen her aşamasında görev aldım. Partimizin 3 dönem üzerinde bir karar var. Bu karara saygılıyım. Yani 7 Haziran'dan sonra siyasete son veriyorum. Tüm bu görevleri yaparken kendimin hiçbir zaman talebi olmadı. Bizim anlayışımızda görev talep edilmez, sorumluluk alınır.

kalan karakter 1000

taner orhan taner orhan

bu yasanın çıkmasıyla sıgortasız çalışan sayısı yüzde ellı artış gösterecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.03.2015 01:57
KIYAS TAŞ KIYAS TAŞ

şu 30 günden 14 güne nasıl düşüyor bilgisi olan varmı aydın latırsanız memnun olurum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 03.03.2015 11:36
KIYAS TAŞ KIYAS TAŞ

Bu ülkede işçiyi adam dan sayan hangi anlayış var sendikacı porşeyle gezer işçi dernekleri üyeleri soyar herkesin ederdi bir sürü yapmak sonrada etinden sütünden faydalanmak hak arıyorum işçi hklarını savuynuyorum diyen herkes bir siyasi oluşumun yada partinin yanında yer alıyor peşindeki kitleyide orya sürüklüyor derdi ekmek olan iş kursun eksin üretsin tüketim toplumu her zaman teröre gebedir HAK ARAYAN ŞİDDETE BAŞ VURUYORSA YAKIP YIKIYORSA BUNU ADI TERÖRDÜR BU ÜLKENİN KAYNAKLARI HERKESE YETER RISKIN ONDA DOKUZU TİCARETTE

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.03.2015 10:35
ERCAN ERCAN

sayın bakanımızı bende destekliyorum.eski yasaya göre 1999 dan sonra sigorta başlangıcı olan bir işci kıdem tazminatını alması için 25 senesini doldurması lazım buda demektitki biz hiç kıdem tazminatı alamıycaz.
adalet bunun neresinde

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 02.03.2015 20:23
kadir kadir

arkadaş niye alamayasın kıdem tazminatı zaten işten atılırsan veriliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 06.03.2015 11:36
molla molla

Valla ben tazminat alamayayım yeterki benim paramı budevlet kullanmasın işveren vermesindaha iyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 02.03.2015 20:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.