X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ekonomide savunma değil hücum zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ekonomide savunma değil hücum zamanı

  • Giriş Tarihi: 9.3.2015
Ekonomide savunma değil hücum zamanı
Ekonomide savunma değil hücum zamanı

Prof. Dr. Saltoğlu, 2002-2014 döneminde ekonomi için başarılı bir savunma stratejisi uygulandığını, artık hücum oynamak gerektiğini belirterek, " hedeflemesi yerine yeni endeks getirilsin" dedi

Son dönemde yaşanan kur hareketi, tartışmaları ve -büyüme-faiz ilişkisini Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu ile konuştuk.Türkiye'de para politikası faiz ve enflasyon arasında bir kısır döngüye mi oturdu?
Türkiye 2002'den bu yana enflasyon hedeflemesi rejimi uyguluyor. TÜFE hedefi aşarsa Merkez Bankası'nın tepkisi faiz yönünde oluyor. Bu rejimin Türkiye'ye çok uygun olmadığını düşündüğüm yanları var. Enflasyon sepetinde gıda, enerji fiyatları ve kur gibi kontrol edemediğimiz alanlar mevcut. Bunların sepetteki değeri yüzde 50'nin üzerinde. 2007'de dünya gıda fiyatları yüzde 40 arttığı için biz enflasyonu indirmek için çok yüksek bir faiz uyguladık. Yüksek faiz nedeniyle kuru 1.17'ye çektik. Üstelik bu kadar yüksek faizlere rağmen enflasyon hedefi de tutmadı. 2007'de hedef yüzde 4'tü, gerçekleşme 8.4 oldu. Yüzde 110 sapma gerçekleşti. 2008'de hedef 4, gerçekleşme 10.1, sapma yüzde 153 oldu. Bu nedenle yüzde 14.5-17.5 arasında faiz ödedik. Yani hem hedefi tutturmada sorunlar var hem de faizi sık kullandığımız için ekonominin dur-kalkları oluyor. Radikal bir değişim yapmadan da Merkez Bankası enflasyon hedeflemesini gözden geçirebilir.

ÇEKİRDEK VEYA YENİ BİR ENDEKS

Enflasyon hedeflemesinden mi vazgeçilsin?
Vazgeçilmiyorsa da Merkez'in hedefleyeceği başka araçlar olabilir. TÜFE yerine gıda ve enerji fiyatının olmadığı başka bir endeks ya da çekirdek enflasyon tartışılabilir. Bu durumda kur ve gıda fiyatları arttığında enflasyonda oynaklık yaşanmayacağı için faiz artırım kararları da sık sık gündeme gelmez.
Gıda fiyatları çıkarsa o endeks halkın enflasyonunu yansıtır mı?
Bu eleştiri gelebilir ama çekirdek enflasyonu hedef yapan ülkeler de var. Türkiye gibi cari açığı ve kur hareketi bu kadar yüksek bir ülkenin enflasyon hedeflemesini sağlıklı bulmuyorum. Tarladan 1 kuruşa çıkan maydanoz bize yüzde 400 artışla geliyorsa bir sorun var demektir. Aracılık maliyetleri düşürülürse bunun enflasyona ciddi katkısı olur.

kalan karakter 1000

MEHMET MEHMET

köyden gelen maydanoz pazara girince 3 kat oluyor,yumurta 25 krş tan köylünün ahırından alınıyır pazarda 1 tl ye satılıyor satanda yine aracı köylü. burada yanlış nedir*YETİŞTİRİCİ köylü sadece maydanoz yetiştirmiş olsa nakliyede maliyet azalır. bir çuval maydanozu alıyor pazara bir çuvalla giderse nakliye pahalı olur. bu gibi durumlar düzentilmedikçe fiyatlar inmez. avrupadaki gibi genellikle sulu tarım yapılırsa o zaman belki enflasyon düşer. halkı bu yönde yöneltmek gerek. domates doğal afet olmadıkca pek fazla zam olmuyor. çünkü örtü altında üretilmesinden.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.03.2015 08:24
süleyman sevinç süleyman sevinç

(Tarladan 1 kuruşa çıkan maydanoz bize yüzde 400 artışla geliyorsa) köylü bitmiş demektier....Ayrıca köylü halciden parasını 6 ayda alamıyor.Vazgeçilmiyorsa da Merkez'in hedefleyeceği başka araçlar olabilir. (TÜFE yerine gıda ve enerji fiyatının olmadığı başka bir endeks ya da çekirdek enflasyon tartışılabilir. Bu durumda kur ve gıda fiyatları arttığında enflasyonda oynaklık yaşanmayacağı için faiz artırım kararları da sık sık gündeme gelmez.) YANİ BUNU YAPARSANIZ KİMİ KANDIRMIŞ OLACAKSINIZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.03.2015 03:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.