X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Et fiyatını asker düşürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Et fiyatını asker düşürecek

  • Giriş Tarihi: 28.3.2015
Et fiyatını asker düşürecek
Et fiyatını asker düşürecek

Etteki zamma asker yemeği merhem olacak. Orduya yılda 15 bin ton et satan ESK, bunun yüzde 10'unu koyun eti olarak verecek. Oran 2017'de % 50'ye çıkacak

Kırmızı ette son aylarda yaşanan yüzde 30'lara varan zamla gündeme gelen 'et ithalatı' çağrılarına, askerden stratejik hamle ile yanıt geldi. 700 bin askerle en büyük alıcı olan Türk ordusu, yemeklerde kullanılan kırmızı etin yüzde 50'sinin koyundan karşılanması için harekete geçti. Et ve Süt Kurumu da (ESK) piyasadaki kırmızı etle ilgili fiyat artışlarının önüne geçmek için yeni projeler üretmeye başladı. Büyük çapta et tüketen kamu kurumlarına koyun etinin özelliklerini anlatmak için kolları sıvayan ESK Genel Müdürü Kasım Piral, ilk olarak Genelkurmay'ın kapısını çaldı.

BU YIL BİN 500 TON

Yıllık ortalama 25 bin tonluk et tüketimiyle en büyük alıcılar arasında yer alan Türk ordusuna koyun eti vermek için görüşmeler yapan Piral'ın çabaları başarıya ulaştı ve imza atıldı. ESK, orduya yılda 15 bin ton kırmızı et satışı yapıyor. Geriye kalan 10 bin ton ise özel sektör tarafından sağlanıyor. ESK, ocak ayında atılan imza sonrasında askere verdiği 15 bin ton etin yüzde 10'unu koyun eti olarak teslim edecek. Bu oran 2016'da yüzde 30'a, 2017'de ise 50'ye çıkacak.

43 MİLYON KOYUN VAR

ESK, koyun etini ise Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nden (KETBİR) alacak. Dana etinin toptan fiyatının 23-24 lira olduğu bu günlerde, askerin kararıyla kilosu 13-14 lira olan koyun etinin alınması durumunda Genelkurmay, hem önemli bir tasaruf sağlayacak hem de piyasadaki kırmızı et miktarının artmasına yardımcı olacak. KETBİR Başkanı Bülent Tunç, Türkiye'de 43 milyon koyun olduğunu ve kilosunun 13-14 liradan satıldığını belirterek, "Yakında ithal edilen canlı danalar da kesime başladığında et fiyatları normale döner" diye konuştu.

DİĞER KURUMLAR DA KOYUN ETİ ALABİLİR
Bu kararın et ithalatının önüne geçebileceğini söyleyen Bülent Tunç, kamu kurumlarının koyun etini de listelerine almalarıyla önemli tasarruf sağlanacağını belirtti. Kırmızı et denince akla dana etinin geldiğini söyleyen Tunç, "Küçükbaş sayısı artıyor. Ancak hayvan sahipleri satmakta zorlanıyor. Van'da küçükbaş hayvan sahipleri ile bir araya geldim. 14 liradan koyun eti satamıyorlar" dedi.

kalan karakter 1000

köylü köylü

ben besiciyim bir damızlık inek 10 bin lira olmuş besihaneler boşşş İTHALAT

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 22.04.2015 10:36
köylü köylü

yav ne bekleniyor hala damızlık ithalatı yapılsa bu iş olur bitane inek almaya gittik 10 binlira ben çifciyim nerden bulcaz bu parayı besihaneler boşşşş

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 22.04.2015 10:34
M.E. M.E.

Dana eti tüketmeyin, koyun eti yiyin, oda olmadı tavuk yiyinle bu iş olmaz.Tavsiye değil çözüm bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.04.2015 09:18
Hasan Hasan

Et fiyatları el yakıyor. 35 Tl ile 65 Tl arasında market ve kasaplarda satılmaktadır. Emekli ,köylü,işçi, memur fakir fukara nasıl alıp yiyecek. Piyasa birkaç tüccarın elinde kalmış milleti soyuyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 28.03.2015 20:51
mhr mhr

koyun eti fırlar yakında :D En akıllıca çözüm devletin üretim çiftliklerini çoğaltmadır. Mera var, talep var, üretim yok. Tekelleşmenin olduğu yerde fiyat artar. Muz da öyle. İster ithal ister yerli olsun. Yeterli üretim olursa, arzı çoğaltırsanız, fiyatlar düşer. Millet de bol bol et yer...

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 28.03.2015 15:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.