X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 3'üncü nükleerin adımını atacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3'üncü nükleerin adımını atacağız

  • Giriş Tarihi: 1.4.2015
3'üncü nükleerin adımını atacağız
3'üncü nükleerin adımını atacağız

"Türkiye'nin enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor" diyen Erdoğan, Slovakya'da 3'üncü nükleer santralin sinyalini verdi. Erdoğan, enerjinin barış kaynağı olması gerektiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ve Slovak iş adamlarına Türkiye'nin büyüyen ekonomisini anlattı. Türkiye'nin nükleer enerjiye duyduğu ihtiyaca vurgu yapan Erdoğan, 3'üncü nükleer santral için adım atılabileceğini söyledi. Enerji kaynakları için yaşanan çatışmalara gönderme yapan Erdoğan, "Buradan elde edilen kaynakların ihtilaf ve yıkım değil, barış ve refah kaynağı haline dönüşmesi için her türlü çabayı sarf ediyoruz" dedi. Türkiye-Slovakya İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk işadamlarından Slovakya'ya yatırım yapmalarını istedi. Erdoğan konuşmasında özetle şu mesajları verdi:

9 bin 500 megavat : Nükleer enerji konusunda ülkemizin iki önemli çalışması söz konusu. Bunun devreye girmesi 7-8 yılı bulacak. Siz böyle bir nükleer enerjiye sahipsiniz. Bizim santrallerin toplam gücü 9 bin 500 megavat olacak. Belki ardından üçüncü bir nükleer enerjinin de adımını atacağız. Türkiye'nin enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bunları çeşitlendirme sorumluluğumuz var. Doğal zenginliklerimizi bozmadan elimizdeki imkânları en iyi şekilde değerlendirmek kararındayız.

TİCARET YETERLİ DEĞİL:
2000'de 75 milyon dolar olan ticaret hacmimiz 2014'te 1.4 milyar dolara ulaştı. Biz bu rakamı yeterli bulmuyoruz. İşbirliğimizi yatırımlara da dönüştürmeliyiz. Türk işadamlarının Slovakya'daki yatırımlarının 31 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Slovakyalı işadamlarının Türkiye'deki yatırımları ise 14 milyon dolar seviyesinde.

İNŞAATTA POTANSİYEL YÜKSEK
Slovakya ile Türkiye arasında inşaat alanında atılabilecek ciddi adımlar olduğunu düşünüyorum. Ülkemizdeki müteahhit firmaları 100'den fazla toplam 300 milyar doların üzerinde projeyi gerçekleştirdi. Çin'den sonra ikinci sıradayız. Firmalarımızın Slovakya'daki altyapı çalışmalarını üstlenecek ve bunları bitirecek kapasitede bulunduğundan hiç şüpheniz olmasın.

kalan karakter 1000

MEHMET MEHMET

çatılarda evlerin ihtiyacı karşılanacak şekilde proje üretilip şimdiden yapılmalı. nükleer santrallerde bir yere kadar. tabii ki santralde olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.04.2015 11:01
süleyman sevinç süleyman sevinç

3'üncü nükleerin adımını atacağız..derken bizim şuan 2 tane nükleerimiz varmı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 01.04.2015 05:29
Türk Türk

Evet var sinopta ve mersinde

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 01.04.2015 08:01
süleyman sevinç süleyman sevinç

inşallah bunları 7 haziranda iktidara gelecek koalisyon hükümeti yapar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır11
cevapla 01.04.2015 02:37
Ahmet Ahmet

Yapılır tabi ama Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümet yapar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 01.04.2015 17:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.