X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan Ağbal'dan taşeron işçi açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan Ağbal'dan taşeron işçi açıklaması

  • Giriş Tarihi: 22.3.2016 21:51
Bakan Ağbal'dan taşeron işçi açıklaması
Bakan Ağbal'dan taşeron işçi açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında asıl işlerde çalışanların kamuya alınması sözü verildiğini anımsatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, hükümetin yaptığı değerlendirmeler sonucu yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar verildiğini belirtti. Ağbal, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini kaydetti.

Taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerini bildiren Ağbal, bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini ifade etti.

1-2 HAFTA İÇİNDE MECLİS'E GÖNDERİLECEK

Bakan Ağbal, Maliye Bakanlığının bu konudaki yasal düzenleme hazırlıklarını yürüttüğünü ve son aşamaya geldiklerini, düzenlemeyi 1-2 hafta içerisinde Meclise gönderebileceklerini belirtti.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Ağbal'ın verdiği bilgiye göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama girecek. Bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek.

Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel; Sağlık Bakanlığında, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibiasıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

1 KASIM 2015 ÖNCESİ

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

SINAV YAPILACAK

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak. Belediye ve il özel idarelerinde kapsama dahil olacak taşeron personel, bu kurumların şirketlerinde istihdam edilecek.

MAAŞLARI NASIL OLACAK?

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.

SÖZLEŞME 3 YILDA BİR YENİLENECEK

Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.

kalan karakter 1000

BAYGAZİ BAYGAZİ

Eğer bir iş yapmak istiyorsanız adam gibi yapın bununda yolu 720.000 taşoran işçisini 657 SK'nun 4/B li olarak istihdam etmek ve 4/B li olarak sözleşme yapıp işine yaramaz ise bir daha sözleşme yapmazsın iş bukadar basit lütfen şirket taşoranlığından devlet taşoranlığına geçmeyelim bu önerdiğim şekilde değilde tasarladığınız gibi yapmanız halinde devletin zararı ne olacak anlamak mümkün değil yaa arkadaş bu insanların çocukları terör yüzünden şehit oluyor sen halen neyin hesabını yapıyorsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 23.03.2016 11:33
Eşref Eşref

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda taşeron işçi olarak çalışan personel 12 ay çalışamamaktadır. okulların açıldığı eylül ile bitişi olan haziran ayları arsında yaklaşık 9 ay civarı çalışmaktadır. işin doğası gereği iş tam zamanlı değil mecburen yılda 9 ay gibi bir süre olmaktadır. Yapılan açıklamada tam zamanlı çalışana kadro verileceği söyleniyor bu durumda yılda 9 ay gibi bir zaman çalışan tam zamanlı çalışamayana haksızlık olmayacakmı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.03.2016 11:03
Hakan21 Hakan21

Bu nedir yaw aciklamalarin hic biri kadroya esit degil kamuya almak kadro demek degil kelime oyunu yapiliyor biz kadro guvence istedik tsmam sinav yapin memur isiyse memur kadrosu ya da icsi kadrosu bu kadar acikti ama malesef sanki ozel taseron sirketi degilde Simdi devlet sirketi taseronuyuz :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 23.03.2016 01:50
ali ali

mrb.başbakanımızın ağzından çıkan cümleler ile maliye bakanımızın açıklamaları örtüşmemektedir kamuda çalışan taşaron güvenlik görevlisi olarak hiçbir hakkın tanınmamasının daha iyi olacağı kanaatin deyim çalıştığım kurumda 300 den fazla taşeron var.ve herkes bir anda sevindi ve bakanımızın açıklamaları ile öfke kusmaya başladı hak davasına sahip çıkanların yanında olan birisi olarak hayal kırıklığı kalp kırıklığı yaşadık inanıyorumki yorumumu okuyup yetki sahibi olan birilerine anlatacaktır.bizler bu 12 yıllık süre zarfında hep ilk ağızdan duyana kadar bekledik buna inandık,güvendik,yine güveniyoruz sabırla sonuna kadar beklicez aksini zaten düşünmek istemiyorum ,

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 23.03.2016 01:16
Taşeron Taşeron

Daha bugün Sayın Başbakan açıkladı. Hani bir tek taşeron dahi kalmadan kadroya geçecekti? Elemek için binbir türlü engel çıkart, sonra da hepsi kadroya geçecek de. İşte bu yüzden oy kaybediyoruz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır7
cevapla 23.03.2016 00:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.