19 Ağustos 2017, Cumartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Turkuaz sinema günleri başlıyor

Giriş Saati18.02.2014 09.47 Güncelleme18.02.2014 09.51
A+ A-

Eskişehir, Türk dünyası sinemasına ev sahipliği yapacak.

Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından organize edilen etkinlikte Türk Dünyası coğrafyasını oluşturan ülkelerden seçilen 20 film gösterilecek. Ayrıca, sinema ve kültür dünyasını temsilen yurtdışından 20, yurtiçinden ise 50 konuk festival boyunca Eskişehir'de ağırlanacak.

Eskişehir'de gerçekleşecek olan Turkuaz Sinema Günleri süresince atölye çalışmaları ve paneller de yer alacak. Türkmen sinemasının büyük ismi Hocakulu Narlıyev, 'Sinemada Senaryo Kurmak' üzerine senaryonun içeriği hakkında 'Senaryo Hikâyeleri' başlıklı bir atölye çalışması yapacak.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi'nden öğretim üyesi Yüksel Aktaş, sinemada makyajın sırlarını işleyeceği bir 'Makyaj Atölyesi' ifa edecek. Kırgız sinemasının büyük yönetmeni rahmetli Tolomuş Okeyev'in kızı Alima Okeyeva'nın katılacağı panelde ise 'Tolomuş Okeyev Sineması' enine boyuna ele alınacak. Türkçe konuşulan coğrafyalardan gelen konukların katılacağı 'Türk Dünyası Sineması' başlıklı panelde ise, Türkçe konuşan toplulukların ortaya koyduğu sinemanın mevcut durumu, sorunları ve geleceğe dönük çözümleri ve işbirliğine dönük imkânlarımasaya yatırılacak.
Turkuaz Sinema Günleri çerçevesinde ayrıca bir de sergi düzenlenecek.

Sergi 'Türk Dünyası Sinemasından Kareler ve Portreler' başlığını taşıyor. Sergide Türk dünyası sinema tarihine bir yolculuk yapılarak, bu dünyayı meydana getiren ülkelerde çekilen filmlerden sahneler ve bu coğrafya sinemalarının önemli sanatçılarının portreleri sinemaseverlere sunulacak.

Programda, Prof. Tevfik İsmailov'un yazdığı ve MSGSÜ Güzel Sanatlar Vakfı tarafından yayınlanan üç ciltlik 'Türk Cumhuriyetleri Sinema Tarihi' ansiklopedik kitap da dağıtılacak. Kitap, Türk Dünyası Sinemasında yapılan filmleri, sinema hayatını, yönetmenleri ve genel olarak sanatçıları ele alıyor.

Festival Direktörü İhsan Kabil, Turkuaz Sinema Günleri'nin hedefleri konusunda şunları söylüyor: "Gerçekten de bunu diğer Türkçe ve lehçelerinin konuşulduğu bölgelere uyarladığımızda nasıl bir sinemasal ve kültürel potansiyelin ortaya çıkarılabileceğini, hayata geçirilebileceğinin hayalini bile kurmak insana heyecan veriyor.

Ortak kültürümüzün insani değerlerinin işleneceği, özel bir dilin ve estetiğin kurulacağı nitelikli bir sinema ortamı ve bunun yanı sıra dağıtım ve sektörel işbirliğinin gerçekleştirileceği bir endüstriyel ve iktisadi çerçevenin, Türkiye'de festivaller de dâhil olmak üzere sinema ortamına yeni alanlar, normlar ve kimlik temelinde bambaşka bir canlılık ve verimlilik getireceği ortadadır."

Dünyanın çok renkli kültürel zemininde bulunduğumuza işaret eden İhsan Kabil, daha sonra şu bilgileri veriyor: "Kültürel olarak ilişkide olduğumuz Orta Asya coğrafyası ve İslam dünyasıyla gerçekleştireceğimiz sinema sahasındaki işbirlikleriyle, tüm dünyaya insanlık tarihinde ortaya koyduğumuz medeniyet anlayışımızın çeşitli donelerini estetik bir yaklaşımla sergilemek, içinde yaşadığımız sorunların giderilmesinde sanatın dilini kullanarak çözümlere dair ipuçları sunmak sinemanın işlevleri bakımından da yerinde veriler olarak görülebilir."

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.