Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-rus Eğitim Bilim Komisyonu Moskova’da Toplandı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Türk-rus Eğitim Bilim Komisyonu Moskova’da Toplandı
Türk-Rus Eğitim Bilim Komisyonu ikili işbirliği yapmak üzere Moskova’da toplandı.
Türk-Rus işbirliğini yürütmek üzere iki ülkenin devlet başkanları tarafından imzalanan protokol gereği kurulan komisyonlar, görev dağılımı sonrası ikili toplantılarını yapmaya başladı.
İki ülke iş dünyasının yanı sıra kanaat önderleri, akademisyenler, bilim insanları, sanatçılar ve sporcuların katılımı ile Türk ve Rus sivil toplum kuruluşlarını yakınlaştırmak ve işbirliği yapmalarını sağlamayı amaçlayan ‘Toplumsal Forum’ bünyesinde ‘Türk-Rus Eğitim Bilim Komisyonu’ kuruldu.
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın da üye olarak seçildiği ve katıldığı‘Türk-Rus Eğitim ve Bilim Komisyonu’ Moskova’da ikili işbirliği yapmak üzere toplandı. Toplantıda iki ülke arasındaki eğitim ve bilim alanında yapılması planlanan proje ve işbirlikleri görüşüldü.
Türk tarafından Komisyon Başkanı Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, komisyon üyeleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu, Ankara Üniversitesi Avrasya, Rusya ve Doğu Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AVRUDAM) Müdürü-Komisyon Sekreteri Doç. Dr. Taşansu Türker ve Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği Başkatibi Mehmet Akif Koç’un katıldığı toplantıya Rus tarafından ise üst düzey yönetici, Rektör ve akademisyenler katıldı.
Moskova’da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye ve Rusya arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, ortak programlar, araştırma projeleri, kültürel sanatsal ve sportif faaliyetlerinde yer aldığı işbirliklerinin yanında, Rusya’da Türkçe, Türkiye’de Rusça öğrenimi, diploma denkliği ve diğer bürokratik sorunların çözümü, Teknokent işbirliği gibi konular ele alındı.
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar toplantıda Çukurova Üniversitesi hakkında bilgi vererek, ve Çukurova Üniversitesi’ni anlattı. Çukurova Üniversitesi’nin yabancı öğrencilere tanıdığı imkan ve olanakları Rus Heyetine anlatan Rektör Prof. Dr. Kibar, dünyanın sayılı kampüslerinden biri olan Çukurova Üniversitesi’nin birçok uluslararası üniversite ile de işbirliği çalışması yaptığını vurguladı.
Toplantıda, 2015 sonbaharında Türk ve Rus üniversitelerinin eğitim, araştırma-geliştirme ve uluslararasılaşmadan sorumlu yöneticileri ve akademisyenlerinin katılacağı bir yükseköğretim çalıştay ve fuarı düzenlenmesi kararı alındı. Ayrıca, 100 kadar Türk ve Rus öğrencinin karşılıklı olarak dil, kültür, tarih, siyaset ve benzeri konularda yaz okulları düzenlemek suretiyle değişiminin sağlaması da yapılan ikili görüşmelerle karara bağlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-rus Eğitim Bilim Komisyonu Moskova’da Toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN