Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeraltı Konteyneri Geldi, Koku Gitti

Giriş Tarihi: 19.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Yeraltı Konteyneri Geldi, Koku Gitti
Çukurova Belediyesi’nin “çöpleri yer altına alan uygulaması” hem görüntü kirliliğini ortadan kaldırdı hem de pis kokuya son verdi.
Batılı ülkelerin şehirlerinde görülebilen “yer altı çöp konteynerleri” ’nın merkez Çukurova ilçesinde de hayata geçirildi. Pilot bölgeler olarak seçilen ana cadde ve bulvarlar üzerindeki kaldırımlarda konteyner alacak büyüklükte çukurlar kazıldı ve üzerinde ‘çöp dökme bacası’ düzeneği oluşturuldu. En işlek caddeler üzerinde başlatılan uygulama ile beklenen sonuçlar alındı ve Çukurova ilçesindeki bazı bulvarlarda yol kenarlarına koyulmuş çöp torbaları görülmemeye başlandı. Ve uygulama ile ne görüntü kirliliği kaldı ne de pis koku.
Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Paris’te, Londra’da, Roma’da, Viyana’da olan güzel bir sistem neden Çukurova’da da olmasın ki dedik ve bu çağdaş sistemi Adana’ya da getirdik. İyi ki de getirmişiz; gören ve duyan ‘bizim bölgeye de yapın’ diye ricada bulunuyor. Çukurova ilçesinde 5 yılın sonunda tüm çöpler yer altındaki konteynerlere atılmış olacak” diye konuştu.
Uygulamada önce konteyner çevresi ve dibi ilaçlı suyla yıkanıyor, içi çöp dolu yer altındaki konteyner çöp kamyonu hizasına kadar kaldırılıp boşaltılıyor ve tekrar yer altına koyuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeraltı Konteyneri Geldi, Koku Gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN