Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GAP Eylem Planı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
GAP Eylem Planı
MÜSİAD Sektör Kurulları Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Muhittin Büyük, GAP Eylem Planının düzenli ve kentlerin oluşmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.
Muhittin Büyük, önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 2014-2018 yılarını kapsayan GAP Eylem Planı içerisinde, güvenli ve düzenli kentlerin oluşumuna destek verilecek olmasının güvensiz ve düzensiz yapıların dönüşümü için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.
Eylem planında bu maddenin yer almasının için çok önemli olduğunu kaydeden Muhittin Büyük, “Başbakanımızın Mardin’de açıklamış olduğu GAP Eylem Planı içerisinde, güvenli ve düzenli kentlere destek verilecek olması Adıyaman için çok önemlidir. Bu hususu Adıyaman olarak biz çok önemsiyoruz. Adıyaman’da yüzde 60-70 oranında depreme dayanıklı olmayan yapı stoku bulunmaktadır. Bu anlamda Adıyaman Belediyesi olarak şuanda 1 milyon metrekarelik alanda bir kentsel dönüşüme girmiş bulunmaktayız. Bu destekler Adıyaman’ımızın önünü daha da açacaktır ve bu depreme dayanıklı olmayan yapıların dönüşümü sağlanacak. Kentlerin güvenli hale gelmesi ve düzenli hale gelmesi için çok önemli bir unsur olacak. Çırçır Pınarı denilen bölgeden Meteorolojiye kadar olan bölgede kentsel dönüşüm planlanıyor. Kentsel dönüşümün ruhuna uygun olarak o bölgeyi komple o bölgeyi yeniden düzenleyip, parsel bazında değil bölge olarak mahalle olarak düzenleyip, büyük yollar açmak, büyük parklar yeşil alanlar, ticari alanlar, sosyal ve kültürel alanlar oluşturarak, bu güvenli ve düzenli kent anlamında ilk etap olarak biz bu bölgeden başlamayı düşündük. Bu etap başarılı olursa, bunu diğer bölgelere de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GAP Eylem Planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN