Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanyalı oldular

Giriş Tarihi: 1.1.2013
Antalya'nın Alanya ilçesi tropik meyvelerin üretim merkezi haline geldi. Alanya'da tropikal iklime özgü meyveler açık alanlarda ve seralarda yetiştiriliyor.

26'DAN FAZLA ÇEŞİT

Alanya'da muz, avokado, kivi, papaya başta olmak üzere 26'dan fazla tropikal bitki yetiştiriliyor. Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, onlarca tropikal meyvenin üretildiği Alanya'da üreticilerin memnuniyetinin giderek arttığını söyledi.

YERLİ ÜRETİM OLDU

Türkiye'de birçok tropikal meyvenin yetiştirildiği ilk bölgenin Alanya olduğuna işaret eden Musluoğlu, odaya ait 5,5 dönümlük alanda 26 tropikal ürün yetiştirdiklerini kaydetti. Musluoğlu, "Alanya'da muz, kivi ve avokado artık tropikal ürün olmaktan çıktı, yerli üretim oldu. Bu ürünler üreticileri için önemli bir gelir kaynağı olmaya başladı" dedi. Alanya'da guava, papaya, karambola, mambo, mango pepino gibi meyvelerin üretildiğine değinen Musluoğlu, "Eskiden bu tropikal bitkilerin isimlerini duymadığımız gibi ne olduğunu da bilmiyorduk. Ama şimdi avokado, kivi gibi tropikal ürünlerle Türkiye'nin ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

UYUM SAĞLADILAR

Alanya Ziraat Odası Üretim Seraları Sorumlularından Ziraat Mühendisi Sema Güler ise oda olarak tropikal bitkiler üzerine 5,5 dönümde kurulan sera ve açık alanda çalışma yaptıklarını söyledi. Bu tür bitkilerin ithal edilmesi yerine Türkiye'de üretilip ihraç edilmesini istediklerini vurgulayan Güler, "Sıcaklık sıfırın altına inmediğinden çalıştığımız tropikal bitkilerin Alanya iklimine uyum sağladığını görüyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanyalı oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN