Plansız üretim çiftçiyi batırdı

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Tarımın başkenti Antalya'da hala üretim planı yapılamaması çiftçiyi her yıl bir başka ürünle vuruyor. Bu defa da nar üreticileri perişanları oynuyor

Turizmin yanısıra Türk tarımının da başkenti konumunda olan Antalya'da üretici plansız üretimin kurbanı oluyor. Hangi ürünü kimlerin üreteceği konusunda planlama yapmakta aciz kalan Antalya'da her üretim sezonu ve yılında bir grup üretici arz fazlalığı nedeniyle perişan oluyor. Tarımda plansız üretimin son kurbanları da artık para kazandırmayan pamuk üretiminden vazgeçen nar üreticileri oldu. Nar meyvesinin bir dönem çok para etmesi üzerine pek çok üreticinin nar bahçesi tesis etmesine kimsenin sesi çıkmayınca ürün çiftçinin elinde patladı. Hindistan ve İran'ın ardından dünyada en yoğun nar üretimi yapılan ülke haline gelen Türkiye'de, nar üretiminin yaklaşık yüzde 40'ı Antalya'da gerçekleşiyor. Ancak pazar bulamayan çiftçi, ürününü satamıyor. İhracatta da istenilen talep yaratılamayınca, üreticinin tek kurtuluş yolu "nar suyu" oldu. Üretici, Antalya'da nar suyu sıkma tesisisi kurulmasını istiyor. Pamuk tarlaları yerine nar bahçesi kuran üreticiler, tesis konusunda eski dostları Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nden (Antbirlik) destek bekliyor. Antbirlik'in 2008 yılından beri zeytinyağı sıkma hizmeti vermesi, çiftçinin beklentisini arttırıyor.

ANTBİRLİK'E YAKIŞIR

Antalya Milletvekili Sadık Badak da çiftçilerden gelen talep doğrultusunda Antbirlik ile görüştüklerini belirterek, "Antbirlik zeytinyağı konusuna girdi, çiftçi son derece memnun. Nar üretimi de Antalya için çok önemli. Nar suyu tesisi Antbirlik'in misyonuna da yakışır. Böyle bir tesisin kurulması, nar üreticisi için ürünlerini değerlendirme fırsatı oluşturur" diye konuştu. Antbirlik Genel Müdürü Atilla Diniz ise bu taleplerin kendilerine de geldiğini belirterek, "Yatırım için fizibilite çalışması yapacağız. Ancak, meyve suyu ciddi bir sektör. Rekabet had safhada. Rantabl olmayan bir yatırım yapmayız" diye konuştu.

ÜRETİCİ NEFES ALIR
Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, nar üretiminin talepten fazla olduğunu belirterek, "Özellikle bu yıl nar çiftçinin elinde kaldı. Nar cazibesini kaybetti, pazar darlığı olmaya başladı. Bazı üreticiler nar bahçelerini sökmeye başladı" diye konuştu. Ordu, üretimin zayi olmamasının en önemli yolunun Antalya'da nar suyu tesisinin kurulması olduğunu belirtti.

KONTROLSÜZ BÜYÜDÜ
ANTALYA Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, nar suyu tesisisin Antalya'da ürününü satmakta zorlanan çiftçi için önemli bir çözüm olduğunu söyledi. Nar üretiminin bir dönem yüksek gelir getirdiği için iç pazar ihtiyaçları ve ihracat kapasitesi dikkate alınmadan aşırı şekilde arttığını belirten Tuncer, "Gelinen noktada, üretim fazlasına bağlı olarak arz talep dengesi bozuldu. Bu durum piyasanın dibe vurmasına neden oluyor" dedi.

TEK ÇÖZÜM İÇ PAZAR

Nar ihracatı kapasitesini arttırmanın çok mümkün olmadığını savunan Tuncer, "Avrupa tüketicisinin damak tadının, bizim ürettiğimiz nara uygun olmaması ihracatı arttırmayı mümkün kılmıyor. Bu nedenle iç pazarda tüketimi arttırmamız gerekiyor" dedi. Tuncer, bunun da en uygun yolunun nar suyu tesisi olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plansız üretim çiftçiyi batırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN