Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevgiliye Türk çiçeği

Antalya'dan 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle İngiltere, Hollanda, Almanya, Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere bu yıl 5 milyon dolarlık 30 milyon dal çiçek ihracatı yapılacak

Giriş Tarihi: 6.2.2013
14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle İngiltere, Hollanda, Almanya, Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere yurt dışına çiçek ihracatının arttığı, bu yıl 30 milyon dal çiçek ihraç edilerek 5 milyon dolar gelir elde edilmesi hedeflendiği bildirildi.

İKLİM ŞARTLARI SEVİNDİRDİ
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Sevgililer Günü için yetiştirilen çiçeklerin paketlenmeye, hem iç pazarda hem de dış pazarda piyasaya sunulmaya başladığını söyledi. Geçen yıl iklim şartlarının elverişsiz oluşu nedeniyle üretimde azalma olduğunu bildiren Bağdatlıoğlu, bu yıl ise iklim şartlarının üreticinin istediği yönde ilerlediğini ve üretimin sevindirici boyutta olduğunu kaydetti.

HEDEF 30 MİLYON DAL
Geçen yıl 20 milyon dal çiçek ihraç edildiğini dile getiren Bağdatlıoğlu, "Bu yıl 30 milyon dal ihraç etmeyi hedefliyoruz. Başta İngiltere, Hollanda, Almanya, Rusya ve Ukrayna'ya olmak üzere Türk çiçeklerini satışlarımız başladı" dedi. Bu dönemde en fazla karanfil ihracatının gerçekleştirildiğini, 30 milyon dalın 25 milyonunu karanfilin oluşturduğunu anlatan Bağdatlıoğlu, diğer kısmının ise gerbera, ranunculus, anemon ve yeşilliklerden oluştuğunu belirtti. Bağdatlıoğlu, yaklaşık 30 milyon dal çiçek ihracatından 5 milyon dolar civarında gelir beklediklerini bildirdi.

TÜRKLER GÜL SEVER

Sevgililer Günü kutlamalarının Türkiye'de de gerçekleştiğine değinen Osman Bağdatlıoğlu, ancak Türkiye'de insanların güle yöneldiklerini ifade etti. Bu dönemde gülde ciddi oranda ithalat patlaması yaşandığını kaydeden Bağdatlıoğlu, "İhracat açısından katma değeri yüksek sektörüz diye övünürken, gülde bu kadar ithalatın olması bizi üzüyor. İthalatın patlamasının nedeni de insanların güle yönelmesi. Türkiye gül üreten ve ihraç eden bir ülke değil. Dolayısıyla gül üretiminde yetersiz kalınıyor ve Etiyopya'dan, Kolombiya'dan, Kenya'dan, Ekvator'dan güller ithal ediliyor" diye konuştu.

FİYAT FARKLILIKLARI VAR
Tüketimin farklılık gösterdiğini, süper marketlerdeki satış fiyatı ile çiçekçilerdeki satış fiyatının farklı olduğunu anlatan Bağdatlıoğlu, çiçekçileri sanatçı olarak nitelendirdi. Çiçekçilerin sanat eseri gibi çiçeklerini süsleyerek farklı bir boyut kazandırdıklarını anlatan Bağdatlıoğlu, "Gülün, gerberanın dalı şu fiyat demek doğru olmaz. Değerini sanatçısı belirler. Biri sanatla işler, eserine anlam katar, diğeri sürüme dayalı satış yapar. Artık dünya globalleşti. Bence en pahalı çiçek diye bir şey yok, en iyi sanatçı, yani çiçekçi var. Nasıl ki ressamın fırçasıyla yaptığı bir çizginin değeri biçilemezse, çiçekçinin de sunumu, emeğine değer biçilemez" dedi.

GÜNÜN RENGİ KIRMIZI
Dünyada Sevgililer Günü kutlamalarında sadece gülün ön planda olmadığına, sadece Türkiye'de gül kullanımının abartıldığına dikkati çeken Bağdatlıoğlu, "Yılda yaklaşık 30 milyon dal karanfil başta olmak üzere farklı çiçekleri ihraç ediyoruz. Bu da gösteriyor ki dünyada sadece gül kullanılmıyor, kırmızı renkli Türk çiçekleri de sevgiyi en iyi şekilde anlatıyor" dedi. Sevgililer Günü'nün ana renginin kırmızı olduğuna işaret eden Bağdatlıoğlu, bu güne özel kutlamalarda kırmızı renkli buketler, çiçekler kullanıldığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevgiliye Türk çiçeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN