Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO simgesini halk belirleyecek

EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olacak çiçeği internet üzerinden vatandaşlar oyları ile belirleyecek. Belirlenen 4 çiçekten en çok beğenileni, EXPO 2016'nın simgesi olacak

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Nisan-Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olabilecek çiçeğin halk tarafından belirlenmesine karar verildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker başkanlığında toplanan EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu, Türkiye'nin endemik olarak en zengin şehirlerinden olan Antalya'da 700 endemik tür bulunması nedeniyle, türlerin belirli kriterlere göre eleyerek simge olabilecek 16 çiçeği belirledi.

İNTERNET SİTELERİ
Çiçeklenme
zamanının EXPO'nun düzenleneceği Nisan ayına denk geldiği, çiçekli kalma süresi uzun ve çoğaltımı kolaylığı olan çiçekleri tekrar gözden geçiren kurul, ön eleme sonucu 4 tür belirledi. Kurulun belirlediği, şakayık, yaban karanfili, kardelen ve papatya çiçekleri halkın oyuna sunulacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan EXPO 2016 Antalya linkinde oylamaya katılacak çiçeklerin fotoğrafları ve özellikleri yer alacak. Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel kuruluşların internet siteleri de bu linke yönlendirilecek.

1 AY SÜRECEK

EXPO'nun simgesini belirleyecek olan oylamanın önümüzdeki hafta başlaması planlanıyor. Yaklaşık 1 ay sürecek oylamanın 8 Mart'ta gerçekleştirilecek yönetim kurulu toplantısına kadar devam etmesi, halkın en çok oy verdiği çiçeğin yönetim kurulu toplantısında EXPO simgesi olarak kabul edilip, kamuoyuna duyurulması hedefleniyor.

ANTALYA'YI HATIRLATMALI

Belirlenen çiçeklerin tüm yayın organları kanalıyla halkın beğenisine sunulacağını ve EXPO'nun simgesi olan çiçeğin yine halk tarafında belirleneceğini söyleyen EXPO Genel Sekreteri Selami Gülay, "Öyle bir çiçek seçilmeli ki bu çiçeği gören Antalya'yı ve EXPO'yu hatırlamalı" dedi. Halkın oyuna sunulacak çiçeklerin tüm kriterlerinin de yayınlanacağını anlatan Gülay, "Biz çiçeklerin tüm genel özelliklerini yayınlayacağız. Çiçekleri kriterleri ile birlikte oylamaya sunacağız. Halk kriterlere uygun hangi çiçeği beğenirse onu EXPO çiçeği yapacağız" şeklinde konuştu.

KRİTERLER ÖNEMLİ

Vatandaşların karar verirken kriterlere dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan Gülay, "İstiyoruz ki Antalya'ya EXPO için gelen birisi havayolundan EXPO alanına kadar bu çiçeğin bulunduğu bir güzergahta seyahat edebilsin. Bu manada çiçeğin EXPO'nun düzenleneceği tarihlerde yetiştirilebilir olması çok önemli. Antalya'nın ana arterleri, parkları, bulvarları bu çiçek ile donatılsın istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO simgesini halk belirleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN