Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazancıyla daire aldı

Turizmde engelleri Aşalım Projesi'nin ilk mezunlarından Sultan Akar, biriktirdiği kazancıyla ev satın aldı. Devletten engelli maaşı alıp evde oturma tekliflerine çok kızıyor

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Sultan Akar, 24 yaşında. Turizmde Engelleri Aşalım Projesi'ne katılanların en kıdemlilerinden. Otelde meydancı olarak çalışıyor. Kursu tamamladıktan sonra bir yıl Sheraton Otel'de çalıştı, son 2 yıldır Porto Bello Otel'de. Tasarrufu seven bir aileden geliyor. Üç yıllık birikimlerinin üzerine ailesi de biraz katkı koymuş, ardından banka kredisiyle Varsak'tan bir ev almışlar. Yakında taşınacaklar. Tapusu da Sultan Akar üstüne yapılmış. Banka kredisini Sultan ödüyor.

BAHÇEYİ BIRAKACAKLAR

Emekli babası Ramazan Akar, kızını her gün Altınova'daki evlerinden 7 kilometre uzaklıktaki servis güzergahına bırakıp alıyor. Kızının tek başına işe gidip gelebilmesi için, servis güzergahı üzerindeki Varsak yolu üzerinde bir daire satın almışlar. Altınova'daki evlerinin etrafında, 1,5 dönüm verimli arazileri var. Burada çeşitli meyve ağaçları yetişiyor. Aile müstakil evlerini bırakıp apartman dairesinde sıkışmaya biricik kızları için katlanacak.

İŞİNİ SEVEREK YAPIYOR
Sultan Akar'ın hayatta en çok keyif aldığı zaman, mesai günleri. İzin gününde bahçedeki meyve ağaçlarıyla, tarlayla ve ev işleriyle ilgilenmeyi seviyor. Bahçede yaşayan bir köpeği, ve de birer kedisi ve muhabbet kuşu var. Kedinin adını Paşa, kuşun adını da Maviş koymuş. Bu program olmasaydı, ömür boyu yalnızca ev işleriyle uğraşmak zorunda kalacağını biliyor. Kendisine ikinci bir şans tanıyan herkese minnettar kaldığını ifade ediyor.

DEVLETTEN PARA İSTEMEDİ

Kızının çalışma azmini gören baba Ramazan Akar, "Kızım çalışmasan da devlet engellilere maaş bağlıyormuş. Boşuna işe gidip kendini yormana gerek yok. Çok istiyorsan ev işlerinde yardımcı olursun" önerisini yapmış. Aldığı cevap ise; "Ben kimsenin sırtından para kazanmak istemem. Herkes mesaim bitse de evime gitsem diye bakıyor. Benim elim kolum tutarken çalışacağım" olmuş. Baba Ramazan Akar, aldığı bu cevabı iftiharla anlatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazancıyla daire aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN