Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı kilo kanser riskini arttırıyor

Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'nden Prof. Erdoğan, kanser oluşumunda aşırı kilo ve obezitenin önemli bir etkisi olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Okan Erdoğan, kanser oluşumunda aşırı kilo ve obezitenin etkileri hakkında bilgi verdi. Erdoğan aşırı kilonun kanser oluşumunda çok önemli bir etkisi olduğunu söyledi. Kanser riskini arttıran önemli faktörlerden biri olan sigaradan sonra, vücutta kanser oluşumunu kolaylaştıran nedenler arasında; aşırı kilo, obezite ve fiziksel aktivite azlığını gösteren Prof. Dr. Erdoğan, "Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü'nün son raporunda açıklanan bilgilere göre, genetik eğilimin kanser oluşumunda katkısının %10'u geçmediği, genellikle beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, hareketsizlik gibi düşük yaşam kalitesinin etkili olduğu sonucu çıkmaktadır" dedi.

KİLO VERMEK ŞART

Bütün dünyada her yıl 13 milyon kişinin kansere yakalandığının ve yaklaşık 10 milyon kişinin de kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Prof. Dr. Erdoğan, "Sigara kullanımının azaltılması, kanser tarama programlarının yaygınlaştırılması ve kanser konusunda toplumsal farkındalığın artırılması sonucu, kansere bağlı ölüm oranlarında erkek ve kadınlarda son 8 yıllık dönemde kayda değer azalma gerçekleşmiştir. Amerikan toplumunda her 3 kişiden 2'si aşırı kilolu ve obez kategorisine girmektedir. Ayrıca toplumun % 50'sinden fazlasının günlük düzenli fizik aktiviteden kaçındığı ve bu faktörlerin kanser oluşumunda, sigara kullanımından sonra gelen en önemli faktörler olduğu bilinmektedir" diye konuştu.

FİZİKSEL AKTİVİTE GEREKLİ
Sigara kullanımının ülkemizde yüzde 40'lara ulaştığını hatırlatan Prof. Dr. Erdoğan, "Beslenme alışkanlıklarında değişmeler, fiziksel aktiviteden uzak yaşam yakın gelecekte kanserle mücadelede bu faktörlerin kanser hastalığının oluşumunda öncü etmenler olacağını göstermektedir. Bu bakımdan aşırı kilo, obezite ve fiziksel aktiviteden uzak yaşam biçimi, sağlıklı yaşamın önünde sigaradan sonra en önemli faktörler arasında" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı kilo kanser riskini arttırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN