Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu çocuklar dünya vatandaşı olacak

Butik okul Alara Koleji, hem öğretmenlerini, hem öğrencilerini uluslararası programlarla eğitip, çocukların her birini, birer dünya vatandaşı olmaları yönünde geleceğe hazırlıyor

Giriş Tarihi: 21.2.2013
Antalya'nın butik okullarından Alara Koleji, farklı eğitim programlarıyla çocukları gelecekte dünya vatandaşı olabilmeleri yolunda bir eğitime tabi tutuyor. Kolej'in deneyimli müdürü Özmetin İnanç, Uluslararası Bakalorya Programı'nın İsviçre'den temsilcisi. Okulunun İsviçre'ye kayıtlı bir okul statüsü almasını sağlayan İnanç, ayrıca okulunu Columbia Üniversitesi'nin öncülüğünde hazırlanan beyin eğitimi Limonsity programına da dahil etti.

BİR TÜRKÇE 8 İNGİLİZCE

Bülent Ecevit Bulvarı üzerindeki okulda, saat 08.30 ile 16.00 arasında ana sınıfı, ilk ve ortaokul öğrencilerine eğitim veriliyor. Okulda bir Türkçe öğretmenine karşılık, bir Almanca ve 8 İngilizce öğretmeni var. Böylece iki dilde eğitim sistemi yapılabiliyor. Ana dilde öğretilenler, İngilizce tekrar yapılıyor. Dolayısıyla hem etüt yapılmış oluyor, hem de İngilizce'nin günlük hayatta kullanımına zemin hazırlanılıyor.

ÖĞRETMENE EĞİTİM
Bu kolejde öğretmenlik kadrosu isteyenlerin, önce İnanç'ın kriterlerine uygun olması gerekiyor. Çocuğunu göğsüne yaslayıp emziren anne ile çocuğun kalplerinin 2,5 dakikanın ardından senkronize olduğu örneğini veren İnanç, kendisini okulun annesi, öğretmenleri de çocuklarıymış gibi görüyor. Öğretmenlerin, istediği kriterlere uymasını istiyor. Müdür İnanç'ın öğretmen seçiminde çok basit olarak tanımladığı kriterlerinin başında, araştırmacı olunması var. Öğretmenlerinin dünyada eğitimin ne düzeyde olduğunu bilmesi ve bu düzeye ulaşmasını istediğini vurgulayan İnanç, "Tabi sunun için de dil bilgisi olacak. Bu çok önemli. Ardından madem öğretmen olmuşuz, öğrendiği şeyi kolaylaştırması lazım. Dünya üzerinde inanılmaz sayıda hızlı bilgi üretiliyor. Artık o bilgileri ayrıştırmasını yapmak gerekir. Analitik düşünme becerisiyle o bilgileri analiz edip, hangisinin işe yararlığını bulamazsa işe yaramazlar. Bir de tasarımcı olmalılar. 5 yaşındaki çocuğa bilgiyi almasını kolaylaştırsak da bilgisayar programı, sanat, matematik gibi enstrümanlarla tasarım yapıp, o bilgiyi aktarmak gerekir" diye öğretmenlerinde aradığı özellikleri sıraladı.

ULUSLARARASI SEMİNER

Bu üç özelliğin tüm öğretmenlerinde var olduğunu belirten İnanç, bunları isterken eğitmenlerine ciddi kaynak da ayırdığının altını çiziyor. Geçen yıllarda 5 öğretmenini Kopenhag'da, 5 öğretmeni de Paris'te düzenlenen uluslararası eğitmen seminerlerine gönderdiğini anlatan İnanç, "Ben dünyada başarılı olup, kendinin farkında olan insanları istiyorum. Gerçekten de öyle güzel öğretmen yetişiyor ki burada tutamıyorum. Hemen transfer ediyorlar. Çünkü bu modelin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ben kendi çocuklarımdan 500 tam puan almasını beklemiyorum. Kalıplar içine sokmayı sağlıklı bulmuyorum" diye konuştu.

KİME GÖRE BAŞARI
Türkiye'de İl Başarı Artırma Projesi'nde (İLBAP) ilk üçe giren okulların hemen tercih sebebi olduğunu belirten İnanç, SBS'de başarılı olan okulların da çok iyi birer okul olduğu düşüncesi yarattığını hatırlattı. Kendilerinin sorgulayan bir nesil istediklerini belirten İnanç, "Başarı kime, neye göre başarı. Yavaş yavaş altını sorgulasak, sebepler de ortaya çıkar. Biz ilk 20 içindeyiz ama adil, demokratik, çocuk dostu yaklaşımla, çocuğun lehine olanları sunmakla kendimizi kanalize ediyoruz" diye farklı yöntemler kullandığını anlattı.

BEYİN GELİŞTİRME PROGRAMI
Öğrencilerinin 20 yıl sonra İngiliz, Fransız, ABD'li akranıyla aynı dili konuşabilmesini sağlayan bir eğitim tercih eden İnanç, Türkiye'de ilk kez bilgisayar programıyla beyin geliştirme programı kullanıyor. Bu amaç doğrultusunda beyin eğitimi sağlayan limonsity adlı bir programa dahil oldular. Columbia Üniversitesi öncülüğünde birçok uluslararası tanınır beyin öğretmenlerinin hazırladığı program, beyni 5'e bölüyor. Dikkat, hafıza, hızlı düşünme, esneklik ve matematik becerileri alanlarında, okulun seçtiği oyunları oynayarak beyinlerini geliştiriyorlar. Üst limite geçenlere sertifika verilerek, aralarında bir yarış ve rekabet ortamı yaratılıyor. Program çocuk beynini hızla geliştiriyor.

EĞİTİM KADROSU
KURUCU: Ali Ateş
MÜDÜR: Özmetin İnanç
MÜDÜRÜ YARDIMCISI: Ümit Yapar
OKUL ÖNCESİ: Kübra Akkuş
SINIF ÖĞRETMENLERİ: Ayşe Doğan Güney, Necla Yeşil, Şerife Koyucan, Aytül Can, Kerime Bakkal, Belma Çimen, Seda Çamcı
İNGİLİZCE: Gökhan Yılmaz, Nilüfer Alpat, Fügen Şengün Güney, Mehmet Rüştü Doğan, Ayşe Mireli, Nihan Tezcan, Zeynep Özlem Tetik
MATEMATİK:
Mehmet Arif Göğüş, Hatice Şafak Özdamar
ALMANCA: Esra Türkön
MÜZİK: Alev Yılmaz
BEDEN EĞİTİMİ: Duygu Sarıtaş
GÖRSEL SANATLAR: Demet Ateş
SOSYAL BİLGİLER: Zerrin Uslu
TÜRKÇE: Fatih Tuncay
FEN BİLGİSİ: Gizem Yıldırım
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu çocuklar dünya vatandaşı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN