Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzekart uyarısı karşılık buldu

Kent Konseyi'nin Müzekart kullanıcılarına getirilen giriş sınırlamasına tepkisi karşılık buldu. Konseyin "Bazı örenyerlerine bir gün yetmez" gerekçesi, bakanlıkça dikkate alındı

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Antalya Kent Konseyi'nin Müzekart kullanıcılarına aynı ören yerini yılda 1 kez ziyaret etme sınırlaması getirilmesine karşı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na "Müzekart cazibesini kaybeder" uyarısı karşılığını buldu. Bakanlık, sınırlamayı yılda 2 sefere yükseltti. Ayrıca öğrenci ve öğretmen gibi indirimli Müzekart kullanıcılarına ise sınırlama kaldırıldı. Müzekart ile giriş kontrolünün teknolojik olarak yapılabildiği turnikeli geçiş donanımına sahip müze ve örenyerinde iki kez sınırlaması başladı. Teknolojik denetim imkânı bulunmayan turnikesiz müze ve örenyerlerinde ise turnike kurulumu yapılana kadar bu geçiş sınırlaması uygulanmayacak.

BİR GÜN YETMEZ

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, sınırlama ile ilgili olarak, özellikle bazı ören yerlerinin büyüklüğü ve zenginliği göz önüne alındığında sağlıklı ve verimli bir ziyaretin birkaç güne yayılabileceğine dikkat çekmişti. Efes ören yerini örnek veren Yavuz, "Örneğin meraklısının Efes ören yerini bir günde gezmesi neredeyse imkânsızdır. Ya da çocuklarla yapılan ziyaretlerde şehrin bir kısmı gezilerek, yarısı ertesi güne bırakılmaktadır. Aynısı Müzekart kapsamında olan Ayasofya, Perge, Milet, Afrodisias, Sard gibi onlarca ören yeri için de geçerlidir" demişti.

AYNI AÇIKLAMA BAKANLIK'TAN

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yeni düzenlemeyle ilgili açıklamada da aynı konuya dikkat çekildi. Açıklamada, "Yeni uygulamaya ilişkin olarak elde edilen ilk verilerin Bakanlığımızın ilgili birimlerince değerlendirilmesi neticesinde, bazı müze ve ören yerlerimize, büyüklük ve eser zenginliği itibariyle tek ziyaretin yeterli olmayacağı dikkate alınarak uygulamada revizyona gidilmesine karar verilmiştir" denildi.

BAKAN ÇELİK'İN İLK İCRAATI OLDU
ANTALYA Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, yeni uygulamanın çok olumlu olduğunu söyledi. Sınırsız örenyeri girişlerinin bazı suiistimallere kapı açtığını ifade eden Yavuz, "Sınırsızca girişin de sıkıntıları var. Mesela Ayasofya'nın tuvaleti kullanılıyor. İki kere girilmesi hem suistimali engelleyecektir. Hem de kolaylık sağlayacaktır" diye konuştu. Turizm kuruluşları arasında bu konuyla ilgili çok ses çıkmadığını, ancak Kent Konseyi olarak bu konuya dikkat çektiklerini hatırlatan Yavuz, "Görüşlerimiz yönünde bir karar alınması, bizi çok mutlu etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in ilk icraatı oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzekart uyarısı karşılık buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN