Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öldürücü bir hastalık:KOAH

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Toprak, Koah hastalığının ölüm nedenleri arasında 4. sırada olduğunu hatırlattı

Giriş Tarihi: 10.3.2013
KOAH'ın (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Toprak, "Özellikle sigara içenlerde, bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması, akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturarak, olduğundan daha erken yaşlanmasına neden olur" dedi.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Erken tanı ile hastanın yaşam kalitesinin arttırılabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Toprak, "Hastalığın ilerlemiş olduğu olgularda uzun süren öksürük, balgam ve özellikle yürüyüş ve yokuş tırmanmakla oluşan nefes darlığı en sık görünen yakınmalardır. Öte yandan erken evrelerde hiçbir yakınma gelişmeyebilir. Bu nedenle 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da sosyal ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp nefes ölçüm testini yaptırması gerekmektedir" dedi.

DİKKAT EDİLECEKLER

Dr. Toprak, toplumda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH olduğunu, bu hastalardan sadece birinin doktora başvurmuş olduğunu ve doğru tanı aldığını vurguladı. Tedavide dikkat edilmesi gerekenleri söyleyen Toprak, "Sigaranın bıraktırılması, çevresel ve mesleki sigaraya maruz kalmanın kontrol, uzun süreli tedavi, ani başlayan atakların tedavisidir. KOAH'ı kontrol altına almak için anahtarlar, doğru beslenme, doktor kontrolünde düzenli egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldürücü bir hastalık:KOAH
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN