Hadrian'ın iki yüzü

Giriş Tarihi: 25.3.2013

Hadrianus Kapısı'nın ön yüzündeki yazıtın geri kazandırılması için bilim adamlarının 4 yıllık çabası son aşamaya geldi. Tarihi kapının arka yüzündeki moloz yığınını ise 2 yıldır hiçbir kurum kaldıramadı

Antalya'nın simge yapılarından Hadrianus Kapısı'nın ön yüzündeki yazıtın geri kazandırılması için 4 yıldır bilim adamları ve arkeologların yürüttüğü projede son aşamaya gelinirken, kapının arkasındaki yıllardır kaldırılmayan moloz yığını, dokuya uymayan ticarethanelere dur diyecek yerel yönetim çıkmadı. Turistlerin mutlaka önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği kapının arkasında Anıtlar Kurulu Kararı'yla yıktırılan sur dibindeki dükkanların molozları, yaklaşık 2 yıldır görüntü kirliliği yaratıyor. Esnafın işletmeleri de tarihi dokuyla uyum sağlamıyor.

KOPYALARINI GETİRTTİ
Öte yandan Suna-İnan Kıraç Müzesi Müdürü Arkeolog Kayhan Dörtlük'ün yürüttüğü Hadrian Kapısı Kitabesi Projesi'nde, son aşamaya gelindi. Yıllardır Roma İmparatoru Hadrian'ı metheden altın yaldız kaplamalı bronz harflerin izini süren Dörtlük, kişisel çabalarıyla 12 harfin kopyasını getirtti. Oxford'daki Ashmolean Museum'daki 11 harfin tamamı, bilgisayarın hassas tekniğiyle kopyalandı. Berlin'deki Bergama Müzesi'nden de Y harfinin kopyası getirildi. Orijinalinde her kapıda 30-32 olmak üzere 90'ın üzerinde harf olması gerekiyor.

ALMANLAR ÇOK YAKLAŞTI
Kayhan Dörtlük yabancı seyyahların Antalya üzerine yazılarından kapıdaki tam metni araştırırken, İstanbul'daki Alman Arkeoloji Enstitüsü bilimadamları ve uzmanları da aynı cevabın peşine düşmüştü. Dörtlük'ün davet ettiği Almanlar, harflerin bıraktığı izleri özel bir ışıkla inceleyerek yerinde hangi harfin olduğunu bulmaya çalışıyor. Metni bulduğunda bronz kopyalarını yaptıracak olan Dörtlük, ünlü eseri orijinalliğinin bir parçasını geri kazandırmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hadrian'ın iki yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN