Işık YARGIN: Kral kılavuz olmadan

Giriş Tarihi: 1.4.2013
Alexi's de Tocqueville diyor ki: 'Aktif gücü elinde bulunduran sadece devlet olmamalıdır. Eğer insanlar medeni olmak istiyorlarsa, organizasyon kurma sanatı geliştirilmeli ve genişletilmelidir.' Tocqueville sivil inisiyatif kullanmanın önemini ve bunu yapabilmenin sivil örgütlenmeyle mümkün olabileceğini ne güzel özetlemiş.
Bu özet, katılımcı demokrasinin sivil örgüt yapılanması ile olabileceğini de formüle etmiş.
Sivil toplum kurumları demokrasiyle ortaya çıkmamıştır ancak modern dünyada "anlamını" demokrasi ile kazanmış.
Sivil toplum kurumları seçtikleri devlet yöneticilerine erk ve yetkilerini halktan ödünç aldıklarını anlatan, hizmetlerinin odağında büyük çoğunluğun olduğuna dikkat çeken kılavuzlardır.
Bıçağın keskin sırtında hareket eden gönüllülerin liderleri ne bir Kral kılavuz olmak durumundadırlar ne de grubu oluşturanlar kılavuzun sözünü dinleyen gemi sahibi olmak durumundadırlar.
Geçen haftanın önemli bir kısmı sivil toplum çalışmalarımın gerektirdiği çalışmalarla tamamlandı. Aynı hamurdan insanların bir araya gelerek ortak bir amaca hizmet edebilmesinin olmazsa olmazı kayıtsız şartsız gönüllülük ve samimiyet.
Doğru işbirlikleri, katma değeri yüksek faaliyet alanları, bilginin paylaşılması devlet organları ile işbirliğine ihtiyaç duyar.
Devlet erki sivil taleplerden bi'haber olursa "her şeyi ben bilirim" deme cesaretini gösterir. Oysa toplumla devletin kazankazan ilişkisi sivil toplumun kılavuzluğu ile mümkün olur.
Bugün gelinen noktada STK'lar özel sektörün insan kaynağını, bilgi ve birikimini gönüllülük yoluyla sivil topluma kazandırmak misyonu ile çalışmalıdırlar.
Ben inanıyorum ki sivil toplum kurumlarında yararlı faaliyetlerde bulunan reel sektörün gönüllü insanları kurumsal sosyal sorumluluk bilincinde olan kurumların sahipleridirler. Toplumuna değer katma aşkı ile yanıp tutuşanlar; çabalarının içine şirket çalışanlarının emeklerini de katmalıdır.
Sivil toplum kurumları ile devlet yönetimine geniş bir çevre ile katılmak şirket çalışanlarımızı, topluma değer katacak projelerde gönüllü katılımını desteklemekle mümkün olacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Kral kılavuz olmadan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN