Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpek hayat buluyor

Alanya Belediyesi ilçe ile özdeşleşen ipek böcekçiliğini yaşatmak için 'Yöresel Alanya İpek Dokuma Kursu' açtı. Kursta ipek böcekçiliğinin bütün aşamaları kursiyerlere anlatılıyor

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Antalya'nın Alanya Belediyesi, Alanya ile özdeşleşerek geleneksel bir sanata dönüşen ipek dokumacılığı ve ipek ürünlerinin oluşturduğu sanatı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

DOKUMA

Alanya'da ipek dokumacılığının korunması, geliştirilmesi ve tanıtılması amacıyla Belediye ve Halk Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan 'Yöresel Alanya İpek Dokuma Kursu' açıldı. 20 Haziran'a kadar devam edecek kursta, ipek böceğinin koza aşamasından dokuma tezghına kadar geçirdiği evreler uygulamalı olarak anlatılıyor. Alanya'nın kendine özgü dokuma örneklerinin ortaya çıkarılıp tekrar dokunabilmesi için Çarşı Mahallesi Akça Sokak'ta faaliyet gösteren İpek Eller Atölyesi'nde başlatılan ipek dokuma ve ipek kozasından çiçek yapım kursuna da devam ediliyor.

Binlerce fidan dağıtıldı
Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan bu kurslarla unutulmaya yüz tutan ve Alanya'da çok az sayıda kişi tarafından bilinen ipek kozasından çiçek yapım tekniği toplam elli kişiye öğretildi. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ipek kozası konusunda epey yol yol katettiklerini dile getirdi. İpek böceğinin yetişebilmesi için binlerce dut fidanı dağıttıklarını ifade eden Sipahioğlu, bunu daha da geliştireceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek hayat buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN