Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül Vadisi'ne ortak freni

BAKA'nın Kalkınma Bakanlığı'nı zor ikna ettiği "Gül Vadisi Projesi"ne Isparta Belediye Meclisi'nin "Ret" kararı vermesi şok etkisi yarattı

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) 8 milyon lira kaynakla Süleyman Demirel Üniversitesi Batı ve Doğu Kampüsü'nde 137 dönüm arazi üzerine kuracağı 'Gül Vadisi Projesi' Isparta Belediyesi engeline takıldı. BAKA'nın 'Güdümlü Proje Destek Programı' kapsamında geliştirip Kalkınma Bakanlığı'nı zor ikna ettiği, Burdur'un "Neden ilk destek Isparta'ya veriliyor" diye ayağa kalktığı Gül Vadisi Projesi'yle ilgili imar düzenleme talebi Isparta Belediye Meclisi'nde şok bir kararla reddedildi.

İMZASI VAR
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın BAKA Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla onayladığı Gül Vadisi Projesi'nin, Belediye Meclisi'nde MHP Grubu'nun oyları ile reddedilmesi ayrıca şaşkınlıkla karşılandı. SDÜ'nün proje için ayrılan yerin "Gül, Turizm, Sağlık, Araştırma ve Yaşam Merkezi" olarak imar planına işlenmesi talebi ticari kaygılar nedeniyle reddedildiği vurgulandı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Tuncay Engin, projenin 'kültür ve turizm ağırlıklı' olduğunu söyledi. 137 Dönüm'de konuşlandırılacak olan yatırımda Gül Sağlık ve Tuz Terapi ile Akapunktur Tedavi Merkezi olacak. Isparta'nın plakasını simgeleyen 32 katlı Gül Kulesi'nde ise şehir seyir terası oluşturulacak. SDÜ Kampüsünde dünyada var olan 500 farklı gül yetiştirilecek. Projede, Isparta'nın Gül ile dünya kenti yapmanın hedeflenmesine karşılık, gül yetiştirilecek alanların hobi amaçlı doğa severlere ya da kurum/ kuruluşlara kiralanıp kiralanmayacağı ise henüz netleşmedi.

DEVLETTEN 8 MİLYON
Gül Vadisi Projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın Antalya, Isparta ve Burdur'da hayata geçirmek zorunda olduğu Güdümlü Proje Destek Programı'nı Kalkınma Bakanlığı'nın yoğun uğraşlar sonucunda onayladığı ve Gül Vadisi Projesi için 8 milyon TL'lik ödeneği tahsis ettiği vurgulanırken projenin MHP ile Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın arasındaki kavgaya kurban gittiği ifade edildi.

TİCARİ BİR PROJE
ISPARTA Belediye Meclisi'nin Gül Vadisi Projesi için gereken imar değişikliğini reddetmesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nda şaşkınlık yaşanmasına neden oldu. BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın da yönetim kurulu üyesi sıfatıyla onayından geçen Gül Vadisi Projesi'ne meclisten ret çıkmasını şaşkınlıkla izlediklerini söyledi. Gül Vadisi Projesi'nin ticari amaçla yapılan, şehir esnafına zarar verici bir proje olmadığını savunan Engin, "Bu bir kültür ve turizm projesidir. Isparta'nın prestij projesidir. Orada ticari işletmeler yoktur. Sadece gül ürünleri satış noktaları var. Belediye Başkanımızın da bu projeyle ilgili onayı var. Reddedildiğini duyunca şok oldum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül Vadisi'ne ortak freni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN