Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burası DÖŞEMEALTI gelecek burada

Döşemealtı yaşamın yeni adresi konumuna geldi. Antalya ve Türkiye'nin en iyi imar planlamasının yapıldığı Döşemealtı'da değişim rüzgarı devam ediyor

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Döşemealtı yaşamın yeni adresi ve insanların yeni tercihi konumuna geldi. Antalya ve Türkiye'nin en iyi imar planlamasının yapıldığı Döşemealtı'nda değişim rüzgarı Başkan Nurettin Tursun ile başladı, Döşemealtını Başkan Nurettin Tursun ile konuştuk...
Döşemealtı'nı kısaca anlatır mısınız ?
- Döşemealtı 2008 yılında kurulan Antalya'nın merkezdeki 5 ilçesinden biri. Antalya şehir merkezinin kuzey batısında İzmir-Denizli yolu ile Burdur-Ankara karayollarının içinden geçtiği bir köprü, ya da Antalya'nın çıkış kapısı olarak değerlendirebiliriz. Şu an nüfusumuz 50 bin civarında fakat yaklaşık 1 milyon nüfusu ağırlayacak imar düzenlemesi yapılmış vaziyette. İlçemiz Antalya'nın en prestijli liseleri Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi başta olmak üzere bütün meslek liseleri ve Anadolu Liselerinin olduğu eğitim kampusu görünümünde. Dünyanın birçok yerinden öğrencilerin eğitim aldığı Antalya'nın ilk özel üniversitesi olan Uluslararası Antalya Üniversitesi de ilçemizde bulunuyor. Türkiye de OSB'lerin ilk 5'inde yer alan en büyük ilk 500 firmasını da içinde bulunduran Antalya Organize Sanayi Bölgesi de yine ilçemiz sınırları içerisinde. Bütün bunlara baktığımız zaman ilçemizin Antalya'nın yeni gözde yerleşimi, mimarisi sanayisi, turizmi, doğal güzellikleri ve hala devam eden tarımı ile yakın geleceğin yeni Antalyası olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.
Değişim rüzgarı sizinle başladı ve devam ediyor. İmar konusu önemli ayrıntı. Döşemealtı neden bu kadar çok tercih ediliyor?
- 2004 yılında belediye başkanı olduğum zaman Büyükşehir Yasası yeni çıkmıştı ve beldemiz Büyükşehir alt kademe belediyesi olmuştu. Daha sonra 2008 yılında ilçe olduk ve 2009 yılında da Yeşilbayır, Düzlerçamı ve Çığlık Belediyeleri ile birleştik. Şimdi de yeni yasa ile bütün 4 belde ve 14 köy ile birleştik. Aslında bunların olacağını tahmin edebiliyorduk. Bizde bu düşünce ile yola çıktık. Antalya'nın en iyi imar planlaması Döşemealtı'nda yapıldı. Dün bu planlamayı yaptığımız zaman tepki gösterenler olmuştu. Şimdi Allah razı olsun diyorlar.
Her geçen gün Döşemealtı ilgi odağı olmayı sürdürüyor ve Nüfus artıyor. Bunun nedeni nedir?
- Antalya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ilçesi Döşemealtı'dır. Son yıllarda yaşamlarını ilçemizde sürdürmek isteyenler nüfusu da arttırmış durumda. Titiz ve programlı çalışma temposu ile ilçede dev projeleri hayata geçirmeye başladık. Alışveriş ve kültür merkezleri, modern şehircilik anlayışı, düzenli imar planlaması yaptığımız yollar, parklar ve daha bir çok görsellik. Bakın bu yaz Antalyalılara ve Döşemealtılılara hizmet verecek olan 140 bin dönümlük alanda kurulan Yukarı Karaman C Tipi Mesire alanı Belediye'nin heyecan yaratan projelerinden birdir. İşte bütün bunlar Döşemealtı'na olan ilgiyi arttırıyor.
Yollar, altyapı çalışmaları, kaldırım ve sürekli devam eden çalışmalar. Özellikle yeşil alan ve parklar ve asfaltlama çalışmalarınıza devam ediyorsunuz.
- Hizmet süremiz boyunca 'Parkesiz mahalle kalmayacak' diye bir hedefimiz var. Bunu gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Her yıl bütçenin yarıdan çok fazlası yatırım harcamalarından oluşuyor. Mesela 200 kilometrenin üzerinde sıcak asfalt 25 kilometre bölünmüş yol, 13 kilometre orta refuj düzenlemesi, köprüler, kaldırım ve yollar için 600 bin metre kare parke çalışması parksız mahalle kalmayacak anlayışı ile yeni parklar yapıldı. Son olarak 50'nin üzerinde ki parklarımıza ek olarak Çığlık ve Atalan Parklar da Döşemealtılıların hizmetine sunuluyor.
Döşemealtı denilince 'Nar ve Halı' akla geliyor. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz ?
- Döşemealtı tarihi Döşemealtı Halısı ile ününe ün katıyor. Öte yandan nar ve tarım üretimi de devam ediyor. Antalya ve Türkiye Döşemealtı'nın halısı ve nar'ın yanında Antik çağ ve Selçuklu dönemlerine ait tarihi eserleriyle de tanınıyor. Yürütülen hizmet çalışmaları ve tamamlanan tesisler ve yatırımlar yabancıların da dikkatini çekiyor. Ulusal ve uluslarası birçok etkinlik, yarışma ve organizasyon ilçede gerçekleştiriliyor.
Dünyaca ünlü Döşemealtı Halısı yeni bir proje ve yapılan merkez ile yüz yıllar boyu yaşatılacak. Bu tesis hakkında neler söyleyeceksiniz ?
- Fabrikasyon halı imalatı ve Döşemealtı Halısı'nın özünden saparak imal edilmesiyle son çeyrek yüzyılda halımız prestij kaybetmişti. BAKA , Akdeniz Üniversitesi ve Belediyemizin katkılarıyla Kovanlık Köyü'nde bulunan Eski Süt Ürünleri Kooperatif Binası, Döşemealtı Halı-Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne dönüştürüldü bu değerimizin yüzyıllar boyu nesilden nesile aktarılması için önemli bir adım atıldı. Belediye olarak bu konuda büyük çaba gösterdik ve halımızın gelecek nesillere aktarılması için kçalışmalar yürütüp destekler verdik. Bu proje ile Döşemealtı halısı unvanını dünya döndükçe koruyacaktır
Tarih kokan bir ilçesiniz. Antik döneme ait tarihi yerler, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserlere sahip kültür zenginliğine sahipsiniz.
- Evet Döşemealtı aslında turistik bir ilçe. Düden Şelalesi'nin su kaynağı Kırkgöz Suyu ve hemen yanın da bulunan Selçuklu eseri Kırkgözhan, 1-2 kilometre batısında bulunan İnsanlığın ilk yaşadığı mağaralardan birisi olan Karain mağarası, Düzlerçamı Milli Park'ın hemen altında bulunan Selçuklu eseri Evdirhan ve Termessos. Tabii ki ilçemize ismini veren Antik döneme ait tarihi Döşemeyol bunlardan başlıcaları. Yaptığımız çalışmalar, tanıtımlarla bu eserlerimizin ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz. Doğasıyla, tarihi eserleri ve kültür hazineleriyle Döşemealtı yerli ve yabancı turistlerin her geçen gün ilgi odağı olmayı sürdürüyor.
Gelecek burada derken neyi ifade ediyorsunuz?
-Döşemealtı Antalya'nın parlayan bir yıldızı. Yatırımlarımız ve hizmet çalışmalarımız Döşemealtı'nın değerini yükseltmiştir. Gelecek 25 yıl içerisinde Döşemealtı'nın nüfusu 300 binleri aşacak. Bizler planlarımızı daha yüksek oranlara ulaşılacak şekilde yapıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burası DÖŞEMEALTI gelecek burada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN