Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de Yeniçeri kavgası

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, CHP'li üyeler grup kararı dışında hareket edince CHP'li Armen meclisi terk etti

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Nisan ayı meclis toplantısının devam oturumunda, CHP grubunda anlaşmazlık yaşandı. Bir gündem maddesinde CHP'li meclis üyeleri grup kararı dışında hareket etti. CHP'li meclis üyesi Erdem Armen yaşanan bu olay üzerine meclisi terk etti. Yaşanan anlaşmazlık, bir önceki meclis toplantısında, Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım'ın Başkan Mustafa Akaydın'a yönelik, "CHP'li meclis üyeleri, Başkan'a karşı yeniçeriler gibi kazan kaldırıyorlar" eleştirisini akıllara getirdi.

EMSAL ARTIŞI TARTIŞMA YARATTI

Tartışma Kepez'de yapılması planlanan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi odağında yaşandı. Sağlık tesisi alanında emsalin 0,40'tan 0,60'a çıkarılması talebine İmar ve Bayındırlık Komisyonu bu talebe olumlu görüş verdi. Ancak son anda Sağlık İl Müdürlüğü'nün emsal talebi 0,80'e çıkınca, buna CHP'li meclis üyeleri tepki gösterdi. Başkan Akaydın, bu talebin emri vaki olduğunu belirtirken, CHP Grup Sözcüsü Deniz Fırat Budak da CHP grubunun kararının 0,60 emsal verilmesi olduğunu söyledi.

3 YILDIR YER BEKLENİYOR

Ak Parti ve MHP grubunun görüşü ise emsalin 0,80'e çıkartılması yönünde oldu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, merkez için 3 yıldır yer beklendiğini hatırlatarak, ortada kamu yararı olduğu için emsalin yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Daha önce Akaydın'ın "Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri hizmetini devlet vermediği için bu merkezleri biz yapıyoruz" sözlerini hatırlatan MHP grup sözcüsü Mustafa Reşat Oktay ise alışveriş merkezlerine 1,5 emsal veriliyorsa, sağlık tesisine 0,80 emsal verilmesi fazla değil" diye konuştu.

ARMEN SALONU TERK EDİP GİTTİ
CHP'Lİ üç meclis üyesi görüşlerinin emsalin 0,80'e çıkartılması olduğunu söyledi. Akaydın'ın, "CHP grup kararı aldı, grup kararı dışına çıkıyorsunuz" uyarısına karşın üç meclis üyesinin tavrı değişmedi. Daha sonra CHP'li meclis üyesi Baki Çelik de oyunu emsalin 0,80'e çıkartılması yönünde değiştirince, karar CHP'li 8 meclis üyesinin ret oyuna karşın, oy çokluğu ile geçti. Bunun üzerine CHP meclis üyesi Erdem Armen, tepki göstererek meclis toplantısını terk etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de Yeniçeri kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN