Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kent içinde gizli butik

Giriş Tarihi: 22.4.2013

Hem butik ev yemekleri tadabileceğiniz, hem içindeki aksesuar ve eşyaları satın alabileceğiniz Z-min Home'a giderseniz, narlı cheesecake'i mutlaka tadın

Antalya'da, hatta Türkiye'de, belki de dünyada örneği olmayan bir konsepte sahip Z-min Home, ilk kez görenleri şaşırtıyor. Şirinyalı Caddesi'ndeki Akbank'ın 50 metre arkasındaki mekanı görenler, mobilyacı, hediyelik ve aksesuar eşyaları satan mağaza zannediyor. Aslında böyle düşünülmesi doğru. Fakat mekanı farklı kılan, aynı zamanda butik bir ev yemekleri lokantası olması. Başta tatlıları olmak üzere başka yerde göremeyeceğiniz lezzetler sunan bir yer.

KENT MERKEZİNDE

Apartmanın zemin katındaki yeri bir yıldır işleten Mine Kılıç, özel konsepte sahip mekanını ismini belirlemekte pek zorlanmamış. Daha büyük, cadde üstü yerler de görmüş, ama şu andaki yerinin boş halinden aldığı pozitif elektriği görmezden gelememiş. Sakin bir sokak üzerindeki yerin tabelası, bahçedeki ağaç dallarıyla kamufle olmuş. Dolayısıyla müdavimleri geçerken görüp uğramıyor, tesadüfen görüp içeri girmiyor. Konseptini, yemeklerin lezzetini bilenler geliyor. Burası butik bir ev yemekleri lokantası.

HER ŞEY SATILIK

Bahçesinde aynı anda 50 kişinin oturabileceği bol aksesuarlı bahçeden geçip içeri girdiğinizde, 40 kişinin oturabileceği her biri diğerinden farklı masalar var. Masaların çoğunluğu orijinal değil. Ya boyanmışlar, ya eskitilmişler. Koltukları da farklı. Üzerleri dantel işlemesiyle örtülü. Yalnızca özel misafirler için kapı kilidi açılan, en özel eşyalarla süslü gösterişli misafir odası gibi. Ama eşya sayısı evlerdekine göre kat be kat daha fazla. İtalya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, İstanbul gibi yerlerden gelmiş eşyaların hepsi satılık. Üzerinde yemek yediğiniz masalar dahil. Örneğin buradaki koltuğu 250 TL, diğeri 400 TL'ye alabilirsiniz. Burada 10 TL'lik mum da alabilirsiniz, 2 bin TL'lik masaları da alabiliyorsunuz.

SİPARİŞ YEMEK YAPILIYOR

Evlere ya da işyerlerine servis yok. Ama özel günleriniz ya da evde rutin akşam yemeği isteyebiliyorsunuz. Zahmetli yemeğinizin pişirme süresini beklemek istemiyorsanız, gitmeden 10 dakika önce 3161955 numarasını çevirmeniz yeterli.

EN MEŞHURU CHEESECAKE

Buranın bir an önce tanınmasındaki en büyük etki, cheesecake olmuş. Mine Kılıç'ın evinde yaptığı bu tatlının formülünü bilen çok az. Arkadaşları çok isteyince mönüye eklenmiş. Tatlının 12 dilimli ebadına, her birinden 300- 500 tane çıkan 2 nar 3 santim kalınlığında kullanılıyor. Bir dilimi 9 TL. Bir de poğaçaları, kurabiyeleri var. Tercih edilen, minik boydaki Z-min adlı kurabiyeler.

MİNİK MUTFAKTA 4 KADIN
Mutfakta pişen her yemek, farklı bir kadının elinden çıkıyor. Herkes sevdiği yemeği yapıyor. Çorbaları Cevahir Çiçek, mantıyı Nermin Köksal, içli köfte, ana yemekler ve kurabiyeleri Nuray Balcı, cheesecake ise Mine Kılıç hazırlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kent içinde gizli butik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN