Haluk ÜNCEL: Al birini vur ötekine

Giriş Tarihi: 3.7.2013

Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Isparta Belediye Başkanı MHP'li Yusuf Ziya Günaydın'ın Isparta'ya yapılan hizmetleri engellediğini dile getirmiş. (Bana göre kente yapılması gereken hizmetlerin, gerçekleştirilmeyişi sonucu Bilgiç'in isyanıdır.) Haberi de dün Sabah Akdeniz'de manşetten yayınlandı.
Önce Bilgiç'in açıklamalarını değerlendirmek için bir durum tespiti yapalım, Bilgiç'i bu noktaya getiren etkenlere bir bakalım… Isparta İl Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası açılışı sonrası Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, gazetecilerle bir araya geldiğinde Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın için, "iki yüzlü, riyakar" söyleminde bulunmuş.
Ve özetle "Başkan'ın yaptığı iki yüzlülük ve riyakarlık… Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası inşaatı başladığından beri Günaydın burayı mühürlemeye kalkıştı. Ruhsatı ile ilgili problemler çıkardı. O, hizmetin buraya gelmesini istemedi, engel olmaya kalktı. Ondan sonra da bugün gelip kurdelesini kesti" diyerek veryansın etmiş.
Bilgiç aynı zamanda göreve geldiğinden beri geçmiş dönem ile ilgili olarak Günaydın'ın sürekli borç edebiyatı yaptığına da değinmiş ve belediyeye talip olduklarında MHP'li Günaydın'ın bu borçları bildiğini öne sürmüş. "Geçmişi karalayarak, yanlı değerlendirmeler içerisine girdiğinizde sonuç alamazsınız" demiş.
Şimdi, ben, Antalya'da yaşayan bir vatandaş olarak Bilgiç'in bu sözleri başkanın ismini değiştirerek kopyalayıp, yazarım. Altına da imzamı atarım.
Neden mi diye sorarsanız, yanıtı da hazır… Öncelikle CHP'li belediyelerin, özellikle başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere hizmeti engelleme, yaptırmama, düsturu ile hareket ettiklerini belirtmekte fayda görüyorum. Bilgiç'in söylemlerine de bu özelliğe dayalı olarak katılmamam mümkün değil.
Ancak yanıldığım bir nokta mı, yoksa MHP'li belediyeleri yeterince izlemememden kaynaklanan zaafım mı bilemiyorum; MHP'li belediyelerin CHP'li belediyelerin izinden yürüdüğünü nasıl fark edemedim ona yanıyorum. Bu da benim kusurum, en yakın sürede gideririz… Gelelim, Isparta-Antalya hattının benzer, hatta birebir örtüşen olaylarına… Neler olmuş? Ak Parti Isparta Milletvekili Bilgiç, Isparta Belediye Başkanı Günaydın'ın tüm engellemelerine rağmen Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası'nın açılış töreninde kurdele kesmesini içine sindirememiş ve yukarıda yazılı ifadelerde bulunmuş. Ama işin ana fikri 'engelleme' üzerine kurulu… Sayın vekilim sizin yaşadığınız olayların tiyatro oyunu Antalya'da da benzer gelişmeler ile sergilenmekte, aynı durum yaşanmakta. Maalesef burada ki malum şahıs da aynı işi becerdi. Hatta sizin başkandan daha da öne geçerek, Antalya'ya yapılması sadece bir plan notunun mecliste değişmesi ile gerçekleşecek 30 bin kişilik stadyum, 10 bin kişilik çok amaçlı salon ve olimpik yüzme havuzunu yaptırmamayı seçim öncesi beyan etti.
Antalya, çok önemli spor organizasyonlarına ev sahipli yapamadı. Ama ne oldu biliyor musunuz sayın vekilim? Bizim malum şahıs da aynı sizin başkan gibi gitti bu yatırımların temel atma töreninde kurdele kesti, üstüne üstlük büyük bir pişkinlik içerisinde konuşma dahi yaptı.
Yine sayın vekilim bizim malum şahıs da koltuğa oturur oturmaz önce eski Başkan Menderes Türel'i devir teslim töreninde "Yuh yuh" şarkısı ile uğurladı, akabinde borç edebiyatına başladı. Aynı sizin başkan gibi ama sizinki herhalde borç edebiyatı öncesi "Yuh yuh" şarkısı ile selefini uğurlamadı, bu yönden şanslısınız!
Durum bu sayın vekilim; siz Isparta'da bizler Antalya'da hizmeti engelleme, yaptırmama zihniyeti ile mücadele ediyoruz.
Aslında sizin söylemleriniz iyi oldu. Bundan sonra al birini vur ötekine diyebilme rahatlığına kavuştuk.
2013 Mart'ını sabırla bekleyeceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Al birini vur ötekine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN