Bölge tarımına destek: Tohum analizi Antalya'da

Giriş Tarihi: 2.8.2013

BAKA desteğiyle, yurtdışındaki tohum analizleri artık BATEM'de kısa sürede yapılır hale geldi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) desteklediği projeyle daha önce yurt dışında yapılabilen tohum analizleri artık altyapısı güçlendirilen Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün (BATEM) Teknolojik Bitki Koruma Laboratuvarı'nda gerçekleştiriliyor. Antalya, Burdur ve Isparta'da yerli tohumculuk ve fide sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayan projeyle tohumların analiz süresi de iki haftadan 2 saate düştü.

HOLLANDA'DA YAPILIYORDU

BAKA'nın doğrudan faaliyet kapsamında desteklediği diğer araştırma projesinde de tıbbi ve aromatik bitki işletmelerinin yapısal analizi yapılarak muhtemel tehlikelere karşı alınacak tedbirler tespit edildi. Proje kapsamında altyapısı güçlendirilen ve alınan 21 makine ile optimizasyonu sağlanan laboratuvar artık özellikle Hollanda'da yapılan tohum analizlerini yapmaya başladı ve üreticiler analizler için yurtdışına bağımlı olmaktan kurtulmuş oldu.

40 TIBBİ BİTKİYE ANALİZ

BATEM'in BAKA'nın destekleriyle hayata geçirdiği diğer bir projesi 'Tıbbi ve Aromatik Bitki İşletmelerinin Yapısal Analizi' de tamamlandı. Proje Koordinatörü Dr. Muharrem Gölükcü projede Isparta, Burdur ile Antalya'da 20'den fazla firmayı ziyaret ettiklerini, pazar araştırmaları ile anket çalışmaları yaptıklarını anlatarak, çalışmalar sonucu 40'tan fazla ürün analiz ettiklerini, analiz sonuçlarını içeren kitabı bastırdıklarını söyledi. Kontrolsüz toplamanın doğada tahribat oluşturduğunu ve önüne geçebilmek amacıyla eğitimler düzenlenmesi gerektiğini belirten Gölükcü, aynı zamanda bazı türlerde de kaybolmaya kadar giden tehlikeler ile üretim yapan firmaların çoğunda fiziki altyapı ve kullanılan bitkisel materyalin toplanmasında eğitimsizlikten kaynaklı sorunların tespit edildiğini söyledi. Projelerle Antalya tarımına önemli katkılar sağlandığını belirten BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü ise BAKA'nın hibe destekleriyle yürüttükleri iki projeden de çok başarılı sonuçlar elde ettiklerin belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölge tarımına destek: Tohum analizi Antalya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN