Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sİde Koruma Planı son onayı da aldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan son onayı da alan Side Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı, yasal prosedürünü tamamladı

Giriş Tarihi: 28.8.2013
Çoğu turizm merkezinin, siyasi ve maddi sakıncalar nedeniyle cesaret edemediği bir projeye imza atan ve tamamı Side Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan Side Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı; Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (PİDİK) tarafından da onaylanarak yasal prosedürünü tamamladı.

KORUMA AMAÇLI

Side Koruma Amaçlı Revize İmar Planı; İ.Ö. 1405 yılında kurulan, çağlar boyunca Anadolu'nun kaderini paylaşan, çeşitli uygarlıkları konuk eden, Girit Göçü ile bugünkü yaşamına başlayan Antik Side Kenti'ni, 110 yıldır Antik Side ile iç içe yaşayan, önceleri Selimiye Köyü şimdilerde ise Side beldesi olan tarihi kenti korumayı amaçlıyor. Bilimsel, uygulanabilir, sürdürülebilir, sağlıklı, arkeolojiyi ve yaşayanları gözeten bir plan olma özelliği taşıyan planın ilk çalışmaları; Side Belediye Başkanı A.Kadir Uçar başkanlığında, Side Belediyesi bünyesinde oluşturulan ekip tarafından 28 Ekim 2010 tarihinde başlanmıştı.

HALKIN KATILIMI

Side Belediye Başkanı A.Kadir Uçar halkın katılımının ilk gününden itibaren üst düzeyde sağlandığını belirterek "Daha önceki planlarda sorun yaratan emsaller için gerçekçi, uygulanabilir, adaletli ve koruma prensiplerine aykırı olmayan bir nicelik kazandırılan Side Koruma Amaçlı Revize İmar Planı'nın amacı, ülkenin önemli bir turizm destinasyon merkezi olan Side'nin sosyokültürel ve ekonomik bir yapıya kavuşturulmasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sİde Koruma Planı son onayı da aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN