Sanat sporu yendİ

Antalya'da geçen yılın seyirci sayıları karşılaştırıldığında kentte sanata olan ilginin, futbola olan ilgiye oranla açık ara önde olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 17.9.2013
Medical Park Antalyaspor, yıkım kararı alınan Antalya Atatürk Stadı'ndan ayrıldıktan sonra seyircisinde büyük kayıp yaşadı. Geçen sezon Antalyaspor'un lig maçlarını 50 bin 817, yarı finale kadar oynanan kupa maçlarını ise 11 bin 899 biletli seyirci izledi. Antalyaspor'un bu sezon sahasındaki Kayseri Erciyes ile Bursa maçlarında tribünde 5 bin 200 biletli taraftar vardı. Kapasitesi 33 bin kişilik olan yeni stadın yapılmasıyla seyirci sayısının artacağı düşünülen Antalyaspor'un geçen sezonki izleyici sayısı, Antalya Devlet Tiyatrosu ile eşit.

TİYATRO FUTBOLA FARK ATIYOR

Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki sahnesinde haftada 5 temsil yapan Devlet Tiyatrosu'nun, geçen sezon 47 bin 542 biletli izleyicisi vardı. Uluslararası Antalya Tiyatro Festivali'ndeki izleyici sayısı ise 15 bin 89 kişiydi. Topluluğunun çoğunluğu ücretsiz turne gösterileri de sayılırsa, tiyatroseverler Antalyaspor'u seyirci anlamında geçiyor. Büyükşehir Belediye Tiyatrosu ise kendi sahnesinde 20 bin bilet sattı, turne ve festivallerde de 3 bin kişiye performans gösterdi.

OPERA VE SENFONİ DE GEÇİYOR

Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde haftada ortalama 4 temsil sunan Antalya Devlet Opera ve Balesi'ni, 44 bin 154 kişi biletli olarak izledi. Topluluk, indirimli bilet sattığı turnelerde ise 4 bin 471 sanatsevere hitap etti. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın haftada bir kez verdiği konserleri ise 17 bin 181 biletli müziksever takip etti. Topluluğun turne ve festivallerdeki ücretsiz klasik müzik konserlerini de yaklaşık 4 bin kişi izledi.

ÜCRETSİZ GÖSTERİLER DE VAR
Bu rakamlara Antalya'nın özel tiyatro toplulukları, çeşitli alanlarda sanatsal gösteri yapmak için turneye gelen yerli ve yabancı topluluklar ve sanatın diğer dallarının seyirci sayısı dahil değil. Ayrıca belediyelerin düzenlediği ücretsiz festivallerdeki onbinlerce sanatseverin sayısının ne olduğu da net olarak ölçülemiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat sporu yendİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN