Kaleiçi esnafı turist görmüyor

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Kaleiçi Birliği Derneği Başkanı Haşim Balık, turistlerin anlaşmalı mağazalara götürülmesi nedeniyle bölge esnafının zarara uğratıldığını iddia etti. Her gün binlerce turistin ziyaret ettiği dünyaca ünlü Kaleiçi'ni rehberler eşliğinde gezen turistlerin hızla dükkanlarının önünden geçirildiğini söyleyen Balık, "Rehberler programlarının gerisine düştüklerini söyleyerek turistleri koşar adım Kaleiçi'nden geçirip, limana indiriyor. Tekne turuna katılan turistler, otobüsler ile marinadan alınıp Kaleiçi'ni yaşayamadan geri dönüyor" dedi.

ANLAŞMALI YERLERE GİDİYOR

Turistik bir bölge olmasına rağmen Kaleiçi esnafının turistlere hizmet veremediğini aktaran Balık, bu duruma neden olan tur şirketlerine tepki gösterdi. Esnafın varlığını sürdürmesi ve Kaleiçi'ni daha güzel bir görünüme kavuşturması için turistlere ihtiyaçları olduğunu belirten Balık, "Turistlere Kaleiçi turu satıyorlar. Birkaç tarihi noktayı gezdirdikten sonra Cumhuriyet Meydanı civarında bulunan anlaşmalı mağazalara götürüyorlar. Alışveriş bittikten sonra da marinaya inmek için Kaleiçi'nden geçiyorlar. Turistlere geç kaldıkları söylenerek hızlı hareket etmeleri sağlanıyor. Bu sırada turist bırakın alışveriş yapmayı vitrine bakacak zaman bulamıyor" şeklinde konuştu.

ZARAR VERİYOR

Kaleiçi'ne gelen turistlerin ancak yüzde 25'ine hitap edebildiklerini söyleyen dernek başkanı, esnafın maddi anlamda güçsüzleşmesinin her anlamda olumsuzluklara neden olduğunu belirtti. Balık, "Operasyon müdürleri ve rehberler önce esnafa sonra da Kaleiçi'ne zarar veriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleiçi esnafı turist görmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN