Güneşi enerjiye çevirdi

Dağsan, Türkiye'de ilk güneş enerjisi ile su ısıtma kollektörlerini kurup güneşi enerjiye çevirdi

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Türkiye'de ilk güneş enerjisi ile su ısıtma kollektörlerini ve paket sistemlerini 1979 yılında üreten Dağsan, 34 yılda üretmiş olduğu yüzbinlerce kollektör ve paket sistemlerle yüzlerce otelin, hastanenin, okulun, yurdun, konutun ve villanın sıcak su ihtiyacını güneş enerjisi sistemleri ile karşıladı. Ülke ekonomisine günlük binlerce ton yakıt tasarrufu sağlayan Dağsan, şimdi de güneş enerjisi ile elektrik üretiyor. Yenilenebilir enerji güneş enerjisi yasası ve yönetmenliğin çıkması ile bölgenin ve Türkiye'nin en büyük projesi olan 500kw/h güneş enerjisi santrali Süral Su fabrikasının çatısına kuruldu. sistemden 800.000kw/h elektrik enerjisi üretimi hedefleniyor.

5 YILDA AMORTİ EDİYOR

Güneş enerjisi ile elektrik sistem ve satralleri kurulumu ekonomik hale geldiğini söyleyen Dağsansolon AŞ. Genel Müdürü Hasan Hüseyin Dağ, sistemlerin 5- 6 yıl gibi bir sürede kendini amorti edip, 25- 30 yıl garanti altında kullanıldığını ifade etti.

FATURA GÖNDERMEDİ

Sistemlerin kurulumunun kolay, bakım gerektirmediğini ve çevreyi kirletmediğinin belirten Dağ, "Türkiye'nin ihtiyaçlarını belirledik ve PV konusunda dünyanın en tecrübeli ülkesi Almanya'dan 15 yıl deneyimli Alman ortaklığı oluşumu yaptık. Bu ortaklığın ana gayesi ve hedefi dünyanın en iyi ürünlerini en ekonomik bir şekilde Türkiye'ye getirmek, Alman ortaklarımızla en iyi doğru projeleri hazırlamak ve bu projeleri uygulamak olacak. Güneş bize hiç bir zaman fatura göndermedi. Sürekli temiz bir enerji sundu. Bizde bunu değerlendirdik sizlerin hizmetine sunduk, sunmaya da devam edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşi enerjiye çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN